Haftanın Etkinlikleri

Konserlerden tiyatrolara, sergilerden vizyondaki filmlere, haftanın kaçırılmaması gereken etkinlikleriyle hayatın ritmini tutun!   

Angelika Niescier & Selen Gülün

30 Nisan – Akbank Sanat

Akbank Sanat, Uluslararası Caz Günü’nü Angelika Niescier ve Selen Gülün ile kutluyor. Bir proje sırasında tanışan iki sanatçı daha önce birbirlerinin hiç dinlememiş olsalar da aralarında hemen müzikal bir kıvılcım oluştu. Daha sonra ilk kez aynı sahneyi paylaştılar ve karşılıklı etkileşimleri ile çalma stilleri her iki müzisyen için ileriye dönük müzikal birlikteliğin vazgeçilmez olduğunun bir işareti oldu. Saksafonda Niescier, piyanoda Gülün, izleyicilere cazın farklı yönlerini kendi orjinal besteleriyle gösterecek.

Angelika Niescier

Erkan Oğur: Anatolian Blues

1 Mayıs – Shelter, Ankara

Erkan Oğur’un 1995 yılında İlkin Deniz ve Turgut Alp Bekoğlu ile kurduğu Telvin, zamanla sınırları aştı ve yeni bir oluşuma yol açtı: Anatolian Blues. Müziğin kainat kapısından giren ve uçsuz bucaksız notaları bir araya getiren grup, insani zaaflardan, kurallardan ve egolardan arınmış bir müzik yapmayı amaç ediniyor. Müziğin en saf halini icra eden Anatolian Blues’u Shelter sahnesinde izleme fırsatını kaçırmayın.

Morcheeba

3 Mayıs – Zorlu PSM

1990’larda popüler müziğin seyrini değiştiren trip hop kasırgası sırasında Londra’dan çıkış yapan ve müziğindeki zengin çeşitliliği minimalistik bir yaklaşımla sunarak kendi sesini yakalayan Morcheeba Zorlu PSM Caz Festivali’ne konuk oluyor. Karizmatik vokalist Skye Edwards öncülüğündeki grup, yaklaşık beş yıllık bir aradan sonra Morcheeba adıyla yeniden sahnelere döndü. İstanbul’un özlemle beklediği bu buluşmada ise grubun yeni parçalarının yanı sıra Big Calm ya da Fragments of Freedom gibi hayranların kalbini çalmış erken dönem albümleri de ziyaret edilecek.

morcheeba

Adamlar

3 Mayıs – Ege Perla

Farklı tarzları ile müzikseverlerin beğenisini toplayan isimleri sahnesinde ağırlayan Ege Perla’nın bu seferki konuğu alternatif müzik dünyasının enerjik gruplarından Adamlar. Dinamik performansıyla tanınan grup, kendilerine özgü tarza sahip pek çok hit şarkısını seslendirecek.

adamlar

Balkan Şarkılarıyla Gelsin Bahar

6 Mayıs – İş Sanat

İstanbul müzik sahnesinin yerinde duramayan topluluğu Kolektif İstanbul, Balkan müziklerinin efsane isimlerini “Gelsin Bahar” konseriyle bir araya getiriyor. Geleneksel Balkan müziğini bir günümüz tınılarıyla zenginleştiren grup parçaları caz ve funk altyapılarıyla yeniden yorumluyor. Bu renkli konserde Kolektif İstanbul’a Balkanlar’ın en önemli müzisyenlerinin yanı sıra Ceylan Ertem de eşlik edecek.

kolektif istanbul

SAHNE SANATLARI

3 Bale

3 & 7 Mayıs – Süreyya Operası

İstanbul Devlet Opera ve Balesi, Dünya Dans Günü etkinlikleri kapsamında birer perdelik eserlerden oluşan 3 Bale adlı gösterinin prömiyerini geçtiğimiz hafta yaptı. Eser, sanatseverlerin Türkiye’de ilk kez tanıştıkları koreograf Orkan Dann’ın neoklasik eseri “Bahar”, koreografisi Deniz Özaydın’a, müziği Utku Şilliler’e ait “Nox” ve Vivaldi’nin herkesçe bilinen müziği ile izleyicilerin kalplerine dokunan “Dört Mevsim”den oluşuyor.

uc bale

Sen İstanbul’dan Daha Güzelsin

2 Mayıs – TOY İzmir, Ege Perla

Bir evde bir ailenin üç kuşağından üç kadın… Birbirlerine söyleyemediklerinden ve iç seslerinden oluşan bir dertlenme… Arkada da İstanbul. Bu kadınların kendilerine bir adım mesafeden anlattıkları elli senelik bir hikayeye tanık olmak ister misiniz? Sen İstanbul’dan Daha Güzelsin, TOY İzmir sahnesinde.

Sen İstanbul'dan Daha Güzelsin

Beyaz

4 Mayıs – MEB Şura Salonu, Ankara

Ezop Sahne’nin Beyaz adlı eserinde Derya Alabora ve Deniz Çakır rol alıyor. Oyunda mutsuz evliliğini sürükleyen bir kız kardeş ile uzun zaman sonra eski kasabasına dönen ablasının ölüm döşeğindeki annelerinin başında, bir ömürlük hesaplaşması anlatılıyor.

beyaz

SERGİLER

Bilge Koleksiyonu

12 Mayıs’a kadar – Galeri Feriye

Galeri Feriye, Türkiye modern ve çağdaş sanatına izini bırakmış çok sayıda sanatçının yapıtlarını kapsayan Bilge Koleksiyonu’ndan bir seçkiyi ziyaretçilerine sunuyor. Türkiye’nin en kapsamlı aile koleksiyonlarından biri olan bu koleksiyondan, Derya Yücel danışmanlığında hazırlanan sergide, Bedri Rahmi Eyüboglu, Fahrelnissa Zeid, Mehmet Güleryüz gibi büyük ustaların yanı sıra sonraki kuşak sanatçılardan da olmak üzere 80’i aşkın eser yer alıyor.

Bilge Koleksiyonu

SİNEMA

High Life

Ömür boyu hapis cezası ile karşı karşıya kalan bir grup suçlunun hikayesini konu edinen filmde suçlular cezadan kurtulmak için ölümcül bir deneye katılma seçeneğiyle karşı karşıya kalırlar. Uzayda geçecek olan insan üreme deneyinin bir parçası olmayı kabul eden suçlular hayatta kalmanın hiç de kolay olmadığını görecektir. High Life, Juliet Binoche ve Robert Pattinson’un başrollerini paylaştığı fütüristik bir macera filmi.


Önerilen yazılar