Haftanın Etkinlikleri

Konserlerden tiyatrolara, sergilerden vizyondaki filmlere, haftanın kaçırılmaması gereken etkinlikleriyle hayatın ritmini tutun!   

KONSER

Sarah McKenzie

4 Aralık – İş Sanat

İş Sanat’ın caz konserleri serisi, İstanbullu müzikseverleri cazın efsane isimleriyle buluşturmaya devam ediyor. Yüksek ritimli şahane konserlerin bu haftaki konuğu ise klasik pop, caz ve blues’u bir potada eriten Sarah McKenzie. Piyanist ve şarkıcı kimliğiyle tanınan McKenzie kendine has stiliyle sizi derinden etkileyecek.

3MA

5 Aralık – Akbank Sanat

Afrika ülkelerinin müzik tutkusunu paylaşan üç telli saz virtüözünün buluşması ile oluşan grup 3MA, Mali, Fas ve Madagaskar’dan üç usta müzisyeni aynı sahneye taşıyan bir proje. Akbank Sanat, Afrika ezgilerini yerel enstrümanlarla dinlemek isteyenleri bekliyor.

Sertab’ın Müzikali

7 Aralık – UNIQ İstanbul

Pop müziğin en güçlü seslerinden Sertab Erener sanat hayatının 25. yılını muhteşem bir şovla kutluyor. İki saat süren bu şov hem konser hem gösteri hem de çok daha fazlası… Danslarla, dillerden düşmeyen şarkılarla dolu, müzikal tadındaki bu zaman yolculuğu UNIQ’te.

XXF – Very Very French: Fakear, Clea Vincent, Mousike

7 Aralık – Zorlu Studio

Fransa’dan farklı tarzlarda müzisyenleri ağırlayan XXF: Very Very French Festival kapanışını çifte konserle yapıyor. Sahnede önce downtempo melodileri tüm dünyaya yayılan Fakear, ondan sonra da ülkemizde de çok dinlenen isimlerinden Cléa Vincent yer alacak. Bu renkli gecenin finali ise Mousike’nin DJ setinin başına geçeceği afterparty ile yapılacak.

Nabihah Iqbal

8 Aralık – Babylon

Protest müziğin güçlü kadın temsilcilerini Babylon’da ağırlayan Güneşin Kadınları serisi geri dönüyor. Psikedelik synth’lerle post-punk ritimleri birleştirdiği elektro pop sound’uyla Nabihah Iqbal serinin Londra’dan gelen konuğu olacak. Iqbal’ın muhteşem performansından sonra İstanbul çıkışlı synth-pop ikilisi Kim Ki O geceye devam edecek. Son olarak Iqbal, DJ kabininin başına geçecek ve seçtiği şarkılarla gecenin geç saatlerine dek müzikseverleri eğlendirecek.

Horacio Lavandera

9 Aralık – CSO Konser Salonu, Ankara

Yetenekli ve bol ödüllü genç piyanist Horacio Lavandera Ankara Piyano Festivali kapsamında CSO Konser Salonu‘nda sahne alacak. Eşsiz resitalde Beethoven, Bach ve Wagner’in eserlerini seslendirecek olan Lavandera 33 yaşında olmasına rağmen 15 yıllık bir müzik kariyerinin sahibi. Güney Amerika’dan Asya ve Avrupa’ya kadar birçok uluslararası sahnede ünlü orkestralarla çalan piyanist klasik müzik tarihinin en önemli bestecilerinin eserleriyle sahnede olacak.

Evgeny Grinko

9 Aralık – Bostanlı Suat Taşer Tiyatrosu

Valse adlı şarkısıyla popülaritesini artıran genç piyanist Evgeny Grinko, İzmirli müzikseverlerle buluşuyor. Müzik hayatına bir punk grubu ile başlayan, ardından 24 yaşında minimalist müziğe duyduğu merakla piyano çalmayı öğrenerek devam eden Moskovalı Grinko bugüne dek yayınladığı albümlerden unutulmaz şarkılarını Bostanlı Suat Taşer Tiyatrosu’nda çalacak.

SAHNE SANATLARI

Pixel

4 Aralık – Zorlu PSM

Işığın ve hareketin sınırlarını zorlayan, baş döndürücü bir dans gösterisi izlemeye var mısınız? Yönetmenliğini 1990’ların başında hip- hop sahnesinin en etkin figürlerinden olan Mourad Merzouki’nin üstlendiği Pixel, dans, akrobasi, ışık ve sesi harmanlayan olağanüstü bir performans. Seyircilere yepyeni bir bakış açısı sunacak bu özel gösteri Zorlu PSM sahnesinde.

Tamino’nun Rüyası (Sihirli Flüt)

9 Aralık – Süreyya Operası

İstanbul Devlet Opera ve Balesi küçük izleyicileri Mozart’ın 1791 yılında bestelediği son operası Sihirli Flüt’ten yola çıkarak hazırladığı opera ile sihirli bir yolculuğa çıkaracak. Tamino’nun Rüyası’nın merkezinde insanı insan yapan erdemleri, sevginin her türlü kötülüğü yenen gücü var. Çocukları opera sanatıyla tanıştırmak için mükemmel bir fırsat.

SERGİLER

5 Kurumuş Çiçek, 7 Çetrefilli Olay ve 9 Samimi Yabancı

16 Şubat’a kadar – Leica Gallery

Fotoğrafın sunumu ve konumlandırmasında alternatif tavırlar benimseyerek yerli ve uluslararası platformlarda dikkat çeken Ali Taptık, fotoğrafik güncesinden bir seçkiyi kişisel sergisinde Leica Gallery’de sunuyor. 5 Kurumuş Çiçek, 7 Çetrefilli Olay ve 9 Samimi Yabancı sergisi, başlığıyla geleneksel Japon şiiri haiku’yu andırırken sembollerle zenginleşerek kısa hikayelere dönüşüyor.

SİNEMA

Don Kişot’u Öldüren Adam

Yaşlı ve sanrılı bir adam Don Kişot olduğuna ikna olmuştur, üstelik reklamcılık müdürü Toby’nin de güvenilir refakatçisi Sancho Panza olduğuna inanmaktadır. Don Kişot’u Öldüren Adam filminde ikili, 21. yüzyılın modern Londra’sı ile büyülü 17. yüzyıl La Mancha’sı arasında tuhaf bir yolculuğa çıkar.


Önerilen yazılar