Haftanın Etkinlikleri

Sinemalardan tiyatrolara, sergilerden vizyondaki filmlere, haftanın kaçırılmaması gereken etkinlikleriyle hayatın ritmini tutun!

KONSER

Maarja Nuut

6 Aralık – Akbank Sanat

Akbank Sanat Dünya Müziği Günleri, Estonyalı kemancı ve şarkıcı Maarja Nuut’un vereceği “Modern Elektronikler Eşliğinde Estonya Geleneksel Müziği” konseriyle başlıyor. Ünlü kemancı, minimalist ve deneysel müziği, savaş öncesi Avrupa’nın köy müziği gelenekleriyle buluşturarak kendi özgü bir tarz yaratıyor. Geleneksel dans şarkılarının canlı elektronik melodilerle birleşimi ortaya çok ilginç bir karışım çıkarıyor.

Maarja Nuut

 

Contraston Baroque Ensemble

8 Aralık – İstanbul Deniz Müzesi

Deniz Müzesi’nin nefes kesici akustiği ve atmosferinde gerçekleşecek barok konserler serisi başlıyor. İlk konser ise Macar Contraston Barok Topluluğu’nun. Alışılmışın dışına çıkarak, bas partisini çello ya da kontrbas yerine bas klarinet ile seslendirmeyi tercih eden topluluk, zengin bir programla muhteşem bir barok müzik ziyafeti vaat ediyor.

Contraston Baroque Ensemble

 

İskender Paydaş Zamansız Şarkılar Senfonik

9 Aralık – Volkswagen Arena

Türk pop müziğinin efsane şarkılarına imza atan İskender Paydaş, müzik tarihinin iz bırakan parçalarını bambaşka bir orkestrasyonla seslendirecek. Muhteşem altyapısı ve görsel şovuyla Volkswagen Arena’da sahne alacak Zamansız Şarkılar Senfonik Orkestra, bu konserinde Fatih Erkoç, Haluk Levent ve Ceylan Ertem gibi birbirinden değerli konuk sanatçıları da ağırlayacak.

İskender Paydaş

 

La Caravane Passe

8 Aralık – IF Performance Hall, Ankara

‘XXF – Very Very French’ festivali kapsamında seyircilerle buluşacak La Caravane Passe, Sovyet dönemi klişelerini Balkan ve Doğu müzikleri ile harmanlayarak çok eğlenceli bir konser verecek. Grup, gypsy müziğini rock, hip-hop, reggea ve Balkan tangosu gibi farklı tarzlarla birleştirerek enerjik bir performans sergiliyor.

La Caravane Passe

 

Tenor Murat Karahan ile Zeki Müren Şarkıları

9 Aralık – Ahmed Adnan Saygun Sanat Merkezi, İzmir

Sanat güneşi Zeki Müren’in unutulmaz şarkıları Limak Filarmoni Orkestrası tarafından seslendiriliyor. Dünya operalarında oynadığı başroller ile ünlü tenor Murat Karahan ve Türkiye’nin önde gelen şeflerinden Rengim Gökmen, Zeki Müren’in zamansız şarkılarına birbirinden farklı binlerce duygu ve yorum katacak.

Tenor Murat Karahan

 

SAHNE SANATLARI

İstila!

5 Aralık – Craft Kadıköy

“Bizim tam olarak anlamadığımız şey… Neden Abulkasem?” Abulkasem isminin etrafında dolanan oyun, kimlik, ırk ve dille ilgili en derin ön yargılarımıza saldırıyor. Zaman zaman komik, zaman zaman rahatsız edici, zaman zaman dokunaklı bir şekilde, tehlikeli hale gelen kimlik algısını paramparça edip bizi kendi kültürel kimliğimizle yüzleşmeye zorluyor.

İstila!

 

Öküz

7 Aralık – İzmir Sanat

Keskin, kıvrak, acımasız ve güçlü bir oyun Öküz, o gün içlerinden birinin işten kovulacağını bilen üç çalışanın hikayesini anlatıyor. Geçmişleri hakkında yalan söyleyen bu üç karakter izleyiciye “Peki hangisi gerçek?” sorusunu sorduruyor. Oyunun yazarı Mike Bartlett, hepimizin doğru olduğunu düşündüğü bir şeyin altını çiziyor: “Kimse bir kaybedeni sevmez”.

Öküz

 

Marquis de Sade Tüy Kalemler

11 Aralık – Atatürk Kongre Kültür Merkezi Osmangazi Salonu, Bursa

Dünya edebiyatının en aykırı isimlerinden, sadeizmin kurucusu, Marquis de Sade’ın hayatı Erdal Beşikçioğlu’nun rejisi ve muhteşem oyunculuğuyla sahnede. Tüy Kalemler’i izlerlen kilisenin, paranın, giyotinlerin ve tüy kalemlerin büyük savaşıyla; doğanın ve ahlak kurallarının en acımasız haliyle yüzleşeceksiniz.

Marquis de Sade Tüy Kalemler

 

SERGİ

Nadar’ın Büyük Portreleri

15 Ocak’a Kadar – Fransız Kültür Merkezi

İkinci Fransız İmparatorluğu döneminin en önemli portre fotoğrafçıları arasında yer alan Nadar’ın 1854-1880 arasında çektiği ünlü portreleri, erken dönem fotoğraf sanatını Paris’ten İstanbul’a getiriyor. Delacroix, George Sand, Baudelaire, Victor Hugo, Sarah Bernhardt gibi ünlü isimlerin portreleri 2 ay boyunca Fransız Kültür Merkezi’nde sergilenecek.

Nadar’ın Büyük Portreleri

 

SİNEMA

Star Wars: Son Jedi

Efsanenin ikinci bölümünde Finn, Poe ve Luke Skywalker ile destansı yolculuğuna devam ediyor. Star Wars evrenini muhteşem bir şekilde beyaz perdeye yansıtmaya devam eden serinin ikinci filmi Star Wars: Son Jedi’de, Daisy Ridley, John Boyega, Mark Hamill, Domhnall Gleeson, Carrie Fisher, Laura Dern, Oscar Isaac, Gwendoline Christie ve Lupita Nyong’o gibi birbirinden ünlü isimler yer alıyor.


Önerilen yazılar