Haftanın Etkinlikleri

Konserlerden tiyatrolara, sergilerden vizyondaki filmlere, haftanın kaçırılmaması gereken etkinlikleriyle hayatın ritmini tutun!   

KONSER

Chick Corea “Solo Piano”

7 Kasım – Ahmed Adnan Saygun Sanat Merkezi, İzmir

22 Grammy Ödüllü caz efsanesi Chick Corea İzmir Büyükşehir Belediyesi’nin 150. Yılı şerefine İzmir’e geliyor. 60 yıllık kariyerinde caz tarihinin unutulmazları arasına giren beste ve albümlere sahip olan Corea, piyanosunun başında, Ahmed Adnan Saygun Sanat Merkezi’nde sizleri bekliyor olacak. Yaşayan bir efsaneyi canlı dinleme şansı bu konseri kaçırılmaz kılıyor.

Cumhurbaşkanlığı Senfoni Orkestrası Konseri

8 Kasım – İş Sanat Konser Salonu

2000 yılından bu yana şehrin kültür sanat merkezi rolünü üstlenen ve sanatseverleri yenilikçi ve özgün projelerle buluşturan İş Sanat sezon açılışını yapıyor. İş Sanat sahnesinin açılışını yapacak konser, yenilikçi fikirleriyle kuşağının dikkat çeken orkestra şefleri arasında gösterilen Anu Tali yönetimindeki Cumhurbaşkanlığı Senfoni Orkestrası’nın performansı olacak. Orkestradan önce ise sahneye İş Sanat’ın Parlayan Yıldızlar serisindeki genç sanatçılar Emir Kemancı ve Gamze Erengönül çıkacak.

David Helfgott

9 Kasım – Volkswagen Arena

Volkswagen Arena’nın 360 derece sahnesi bu hafta özel mi özel bir konuğu ağırlayacak. Dünyanın en önemli piyanistlerinden olan ve hayatı Oscar ödüllü “Shine” filmi ile beyazperdeye aktarılan David Helfgott, İstanbullu müzikseverlerle buluşacak. Efsane piyanist, dünyada sayılı piyanistin çaldığı Rachmaninov’un 3. Piyano Konçertosu’nu, ilk kez her yönden benzersiz bir görüş açısı sağlayan 360 derecelik sahneye taşıyacak. Çift piyano ile gerçekleşecek bu özel konserde Helfgott’a, genç yaşına rağmen büyük başarılar elde etmiş Vietnam asıllı Avustralyalı piyanist Hoang Pham eşlik edecek.

Submotion Orchestra

9 Kasım – Babylon

Garanti Caz Yeşili kapsamında Babylon sahnesinde gerçekleşecek Submotion Orchestra konseri, electronica, jazz, soul ve downtempo’yu harmanlayarak kendilerine özgü bir sound yakalayan grubu İstanbullu müzikseverlerle buluşturacak. Bu sene yayınladıkları beşinci albümleri Kites, grubun kişisel hikayelerinden ilham alarak yakaladıkları 10 adet polaroid fotoğrafın etrafında kurulan on şarkıdan oluşuyor. Farklı bir sound ile tanışmak isterseniz Babylon’da yerinizi alın.

SAHNE SANATLARI

Falstaff

6,7,9 ve 10 Kasım – Süreyya Operası

Giuseppe Verdi’nin son başyapıtı olan Falstaff operasının prömiyeri 1893 yılında Milano’da yapıldı. “William Shakespeare’in “Windsor’un Şen Kadınları” ve “IV. Henry”oyunlarından uyarlanan eser, gülünç, muzip ve nükteli bir opera eseri. İstanbul Devlet Opera ve Balesi tarafından İtalyanca olarak sahnelenen eser tam bir görsel ve müzikal şölen sunuyor.

Etik Nedir?

6 Kasım – Şişli Blackout Sahnesi

Bir akademisyenin son dersine odaklanan Etik Nedir? oyunu, gündelik hayattan aile kurumuna, politikadan kadın-erkek ilişkilerine kadar pek çok konuyu ‘etik’ kavramı üzerinden tartışıyor. Oyunun en çarpıcı özelliklerinden birisi ise iki farklı final seçeneği olması ve bu tercihin seyirciye bırakılması. Gökhan Erarslan’ın yazıp yönettiği, Tolga Çiftçi’nin rol aldığı oyun Kasım ayı boyunca Şişli Blackout’da sahnelenecek.

Anne Frank’ın Hatıra Defteri

8 Kasım – CerModern, Ankara

2. Dünya Savaşı’nın ortasında, bir çatı katında sessizce yaşanmak zorunda kalınan 2 yıl ve Anne Frank’ın 16 yıllık hayatına sığdırdığı savaş vahşetinin çığlığını işlediği anı defteri… Bu hüzün dolu hikaye Altkat Sanat yorumuyla CerModern’de sahneleniyor. Bu oyunu izledikten sonra küçük bir kız çocuğunun duygularıyla düşünebilecek ve bu gerçek hikayeyi geçmişten günümüze yaşanan tüm savaş trajedileriyle örtüştürebileceksiniz.

Celui Qui Tombe (Düşen Kimse)

11 Kasım – Zorlu PSM

Günümüz modern dans sahnesinin en yaratıcı isimlerinden biri olan Fransız akrobat, aktör ve performans sanatçısı Yoann Bourgeois sirk becerilerini ve fiziksel tiyatroyu eşine az rastlanır şekilde Celui Qui Tombe (Düşen Kimse) projesinde bir araya getiriyor. Sahneye kablolarla asılmış bir platformda altı performans sanatçısının nefes kesen danslarıyla fiziksel sınırları zorlamasını izleyeceksiniz. Beethoven’dan Frank Sinatra’ya uzanan etkileyici müzikal seçkisi de bu özel gösteriyi unutulmaz kılacak.

SERGİLER

Fulya Çetin – Dün / Yesterday

23 Aralık’a kadar – Martch Art Project, İstanbul

Fulya Çetin’in Dün adlı sergisi, son yıllarda üst üste verdiğimiz kayıplara, ölümün ayrıştırılmasına, imgenin yok edilmeye çalışılmasına odaklanıyor. Sergide yer alan işler, sanatçının kendi pratiğine de ters düşerek yer yer çamurlaşan ve kaybolan lekelere dönüşürken, günden güne silikleşen ve uyuyan hafızalarımızı uyandırmaya çalışıyor.

SİNEMA

Suspiria

1977 yılında Berlin’de geçen film dünyaca ünlü bir dans okulu olan Markos Tanz Company’e katılan Amerikalı genç kadın Susie Bannion’a odaklanıyor. Susie okulun devrimci sanat yönetmeni Madame Blanc’ın rehberliğinde olağanüstü bir ilerleme kaydederken, kendine Sara isimli bir arkadaş da edinir. İki arkadaş zamanla bu prestijli okulun ve yöneticilerinin karanlık bir sırrı sakladıklarından şüphelenmeye başlar. Suspiria, fantazi, korku ve gizem öğelerini dans ve müzikle mükemmel bir biçimde harmanlayan epey ilgi çekici bir yapım.


Önerilen yazılar