Haftanın Etkinlikleri

Konserlerden tiyatrolara, sergilerden vizyondaki filmlere, haftanın kaçırılmaması gereken etkinlikleriyle hayatın ritmini tutun!   

KONSER

Fazıl Say

9 Ekim – ENKA İbrahim Betil Oditoryumu

Hem besteleri hem de yorumlarıyla klasik müzik dünyasında yüzyıllardır keşfedilmemiş topraklara ayak basan, piyanosuyla bir seyyah gibi ülke ülke dolaşan ve diğer yandan üretimde altın çağını yaşayan Fazıl Say, izleri uzun süre silinmeyecek bir resital verecek. ENKA Kültür Sanat‘ın daimi sanatçılarından Fazıl Say, Beethoven’ın eserlerinin yanı sıra kendi eserlerini ve çağdaş bestecilerin eserlerini de yorumlayacak. Bu çok özel gecede yerinizi ayırtmak için elinizi çabuk tutun.

Minor Empire

12 Ekim – Salon IKSV

Gitarist ve prodüktör Ozan Boz ve vokalist Özgü Özman’ın 2010’da Toronto’da kurduğu Minor Empire, köklerinden koparılanların hikayesini anlatan bir dünya müziği ikilisi. İlk albümleriyle Kanada’da iki defa “En İyi Dünya Grubu” ödülüne hak kazanan grup, uluslararası basında da büyük övgü toplamaya devam ediyor. Doğu ile Batı, akustik ile elektronik arasında kusursuz bir denge yakalayan grubu Salon IKSV’de izleyebilirsiniz.

Mabel Matiz

12 Ekim – İzmir Kültürpark Açıkhava Tiyatrosu

Adını Kumral Ada Mavi Tuna adlı romandaki karakterin takma adından, soyadını ise müziğini iyi tanımladığına inandığı ve “çok sarhoş, düşkün kimse” anlamlarına gelen eski Yunanca kelimeden alan Mabel Matiz ilk albümünü 2011’de yayınladı. O günden beri kendine sağlam bir hayran kitlesi edinen sanatçı İzmirlilerle buluşmak için Kültürpark Açıkhava Tiyatrosu’na geliyor.

Duman

13 Ekim – Jolly Joker Ankara

Türk rock camiasının popüler grubu Duman, hiç eskimeyen ve üzerinden yıllar da geçse dillerden düşmeyen şarkılarını seslendirmek üzere Ankara’ya geliyor. Ezbere bildiğiniz şarkıları hep bir ağızdan söyleyebileceğiniz, her zamanki gibi enerjik ve eğlenceli bir konser olacak.

FESTİVAL

Filmekimi

5-14 Ekim – İstanbul / 12-16 Ekim – Ankara / 19-23 Ekim – İzmir

Her yıl sonbaharın gelişinin en sevindirici etkinliklerinden biri olan Filmekimi başladı. Yine dünya festivallerinden ödüllü yapımlarla donatılmış zengin bir film seçkisiyle sinemaseverleri mutlu edecek. Biletleri hızla tükenen festivalin İstanbul ayağının ardındansa Ankara ve İzmir kaliteli sinema yapımlarına ev sahipliği yapacak.

Engelsi̇z Fi̇lmler Festi̇vali̇

8-10 Ekim – Boğaziçi Üniversitesi / 12-14 Ekim – Eskişehir, Taşbaşı Kültür ve Sanat Merkezi / 17- 21 Ekim -Ankara, Çankaya Belediyesi Çağdaş Sanatlar Merkezi, Goethe-Institut

Bu hafta bir başka film festivali daha başlıyor. Kültürel hayata eşit katılımın yaygınlaşması amacıyla hayata geçen ve altıncı kez düzenlenen Engelsiz Filmler Festivali’nde bu yıl sanal gerçeklik ile engelli bireylerin hayatları yakından deneyimleyebileceksiniz. Festivalin yan etkinlik programında yer alan üç farklı sanal gerçeklik deneyiminde, yaşama ve toplumda yeterince temsil hakkı bulamayan hikayelere kapsayıcı bir biçimde tanık olacaksınız. Üç şehri ziyaret edecek festivale girişler ücretsiz.

SAHNE SANATLARI

Dali’nin Kadınları

13 Ekim – Zorlu PSM

Dünya tarihinde büyük iz bırakmış isimler Marilyn Monroe, Virginia Woolf, Edith Piaf  ve Frida Kahlo, ütopik bir evrende geçen, Dali’nin Kadınları adlı yepyeni bir tiyatro oyununda bir araya geliyor. Salvador Dali cinayetinde şüpheli konumunda olan bu dört kadın bir yandan her biri ayrı renk olan efsane karakterlerini sahneye taşıyor, bir yandan da izleyicilere çarpıcı ve farklı bir üsluo yansıtan bir absürt komedi sunuyor. Oyunda Hatice Aslan, Devrim Nas, Hande Soral, Gülin İyigün ve Açelya Devrim Yılhan rol alıyor.

The Rake’s Progress – Hovardanın Sonu

13 Ekim – Süreyya Operası

İstanbul Devlet Operası’nın sahnelediği Hovardanın Sonu, hovardalığı iş edinmiş Tom Rakewell’in çöküşünü anlatıyor. Sonradan Şeytan olduğu ortaya çıkan Nick Shadow’a uyarak, evlenmeyi düşündüğü Anne Trulove’ı terk eden ve Londra’ya gönül eğlendirmeye giden Tom’un başına gelmedik olay kalmıyor. Hikaye, Londra’daki bir tımarhanede son buluyor. Müziklerini Igor Stravinsky’nin bestelediği, geçtiğimiz sezon bol alkış alan bu görkemli sahne gösterisi bu sezon da seyirciyle buluşuyor.

SERGİLER

Mektep Meydan Galatasaray

25 Kasım’a kadar – Pera Müzesi

Galatasaray Lisesi’nin kuruluşunun 150. yılına özel Mektep Meydan Galatasaray sergisi,  lisenin tarihi ve mekanıyla ilişkilenen yapıtları bir araya getiriyor. Sergide bir eğitim kurumu ve hafıza mekanı olan Galatasaray Lisesi’nin hem yapısı hem işlevi hem de mekanının kent içindeki konumu güncel bir perspektiften inceleniyor. Çoğu sergiye özel ve yeni üretilen resim, heykel, yerleştirme, fotoğraf, video, ses ve performans gibi farklı mecralardan yapıtları Pera Müzesi’nde görebilirsiniz. Ayrıca Pera Müzesi’nin kardeş kurumu İstanbul Araştırmaları Enstitüsü’nde de Batıya Açılan Pencere: Galatasaray Lisesi’nin 150 Yılı başlıklı bir arşiv sergisi de meraklılarının ziyaretine açık.

Kusursuz Denge: KÖKLER

25 Ekim’e kadar – Kent Sanat Galeri, Ankara

Ankara Kent Sanat Galeri yeni sezonunu Dilşad Atasoy ve Günsu Saraçoğlu’nun resimlerinden oluşan Kusursuz Denge: KÖKLER adlı sergiyle açıyor. Sergide, köklerden yola çıkarak, insanı, yaşamı, doğayı ve kültürel kökleri sorgulamayı amaçlayan Atasoy ve Saraçoğlu’nun akrilik ve karışık teknikle yaptığı son dönem çalışmalarını görebilirsiniz.

SİNEMA

El Royale’de Zor Zamanlar

Karanlık geçmişleri olan, farklı yerlerden, farklı hikayelerle yola çıkan yedi yabancının yolu Tahoe Gölü’ndeki yıkık bir otel olan El Royale otelinde kesişir. Birbirlerinden sakladıkları önemli sırlarının ve o gece otelde geçmişleriyle yüzleşmelerinin hikayesini anlatan filmde, Chris Hemsworth, Jeff Bridges, Cailee Spaeny, Cynthia Erivo, Dakota Johnson, Jon Hamm gibi birçok ünlü oyuncu rol alıyor. Gizemli ve karanlık bir gerilim filmi.


Önerilen yazılar