Haftanın Etkinlikleri

Konserlerden tiyatrolara, sergilerden vizyondaki filmlere, haftanın kaçırılmaması gereken etkinlikleriyle hayatın ritmini tutun!

KONSER

Balmorhea

6 Nisan – Salon

Teksaslı enstrümantal deneysel müzik grubu Balmorhea, 2006’da kuruldu. Kurulduğundan bu yana ABD ve Avrupa’yı birçok kez turlayarak post rock ve indie folk dinleyicilerinin favorilerinden oldu. Salon’da İstanbullu müzikseverlerle buluşacak olan grup, yeni albümleri Clear Language’dan parçalarla sahnede olacak ve caz, folk ve klasik müzikten ilham alan şarkılarını seslendirecek.

Kabus Kerim / Grup Ses

6 Nisan – Babylon

90’larda müzik tarihinde kült olan oluşumlardan Cartel ve Karakan’dan tanıdığımız Kabus Kerim Babylon’da sahne alıyor. Eski usul hip hop kültürünü yaşatan müzisyenle beraber Türkiye’de yayınlanan her formatta müziği toplayan ve farklı türlerle birleştiren Grup Ses de aynı gece sahne alacak.

Barcelona Gipsy balKan Orchestra

8 Nisan – Cemal Reşit Rey Konser Salonu

Geleneksel Roman, Balkan ve Akdeniz şarkılarını kendilerine özgü bir coşkuyla yorumlayan Barcelona Gipsy Balkan Orchestra yedi farklı millete mensup yedi müzisyenden oluşuyor. Grup üyelerinin müzikal zevki Barselona’nın canlı müzikal ortamında zenginleşti ve böylece müzikseverlere geleneksel Katalan, Yunan, İtalyan, Rus ve Ortadoğu şarkılarından, rock müziğinin enerjik tınılarına kadar uzanan geniş bir yelpazeden beslenen bir seçkiyle müzikal bir ziyafet sunuyorlar.

Mor ve Ötesi

4 Nisan – Jolly Joker Ankara

Türkiye’de alternatif müzik dendiğinde akla ilk gelen gruplardan olan ve geçen sene 20.yılını kutlayan Mor ve Ötesi, uzun bir aranın ardından yeniden Jolly Joker Ankara‘da sahne alacak. 20. yıllarına özel Kayıtlar 1996-2005 ve Kayıtlar 2006-2016 adlı iki özel albüm çıkaran grup Ankaralılara yakın dönem nostaljisi yaşatacak.

FURY – Muse Tribute Band

6 Nisan – Volume Alsancak

Muse sevenleri memnun edecek bir konser İzmir Volume Alsancak’ta bu hafta gerçekleşecek. 2008’de kurulan FURY – Muse Tribute Band, Muse’un yalnızca en bilinen şarkılarını değil daha az bilinen parçalarını da coverlayarak grubun ruhunu derinlemesine yansıtıyor.

FESTİVAL

Sónar İstanbul 2018

6-7 Nisan – Zorlu PSM

İlki geçtiğimiz yıl düzenlenen Sónar İstanbul, bu yıl da 6 ve 7 Nisan’da Zorlu Performans Sanatları Merkezi‘nde gerçekeleşecek. Sadece müzik değil, yaratıcılık ve teknolojiye dair ilhamlar alabileceğiniz unutulmaz bir deneyim olacak bu festivalde Black Coffee, Booka Shade Live, Courtesy, Damian Lazarus & The Ancient Moons Live, Erol Alkan ve Fatboy Slim gibi elektronik müzik trendlerini belirleyen en güncel isimler sahne alacak.

SAHNE SANATLARI

Pera’nın Zamanı

5 Nisan – Pera Palace Hotel

Bambaşka bir tiyatro deneyimine hazır mısınız? Pera Palace Hotel kapılarını Kumbaracı50’nin oyuncuları ile izleyicilerine açıyor. Tarih kokan odalarının, balo salonunun ve genel alanlarının bir sahne olarak kullandığı bu interaktif bir tiyatro oyunu Pera’nın Zamanı sanat severlere eşsiz bir deneyim sunuyor.

Zorba

4 Nisan – Ankara Devlet Opera ve Balesi

Odak noktası iki dünya ve iki uygarlığın buluşması olan Zorba, bir tarafta toprağın ve dağın insanı, sevgiyle, aşkla, umutla zorluklara karşı ayakta durmayı öğrenen ve öğreten Alesis Zorba ile diğer tarafta onun dünyasına giren Amerikalı gencin hikayesini anlatıyor. Mikis Theodorakis’in müziği, Lorca Massine’nin metni ve koreografisi ile hayat bulan Zorba, Ankara Devlet Opera ve Balesi sanatçılarının eşsiz yorumlarıyla Opera Sahnesi’nde.

Çehov Kabare

7 Nisan – Bostanlı Suat Taşer Açık Hava Tiyatrosu

Çehov’un “Kimse gülmedi çünkü kimse benim kadar acı yaşamadı,” sözünden yola çıkarak, kahkahayı pesimizmin derin girdabında arayan ve sonunda komedinin ana kaynağını trajedinin derin hüznünde bulan bir oyun Çehov Kabare. Hüzne rağmen kahkaha atmak garanti…

SERGİLER

Özge Enginöz’ün “Hasar Katsayısı / Damage Multiple”

5 Mayıs’a Kadar – KRANK Art Gallery

KRANK Art Gallery’de sergilenen Özge Enginöz’ün Hasar Katsayısı / Damage Multiple adlı solo projesi, günümüzün temel problemlerinden ‘hasar’ kavramına, sanatçının çeşitli ilişki biçimlerini irdeleyen interdisipliner çalışmalarıyla odaklanıyor. En genel tanımıyla doğanın veya doğal olmayan olayların yol açtığı bir durum olan hasar, belirli ilişki biçimlerinde de karşımıza çıkan bir kavram. Enginöz bu kavramı büyük boyutlu tuval yorumları veya gerçek malzeme kullanımıyla doğanın minör sembolleri olarak karşımıza çıkan ağaç imgeleriyle yorumluyor.

SİNEMA

Forget About Nick / Eski Kocam(ız)

Eski bir model olan Jade, kocası Nick’in yardımlarıyla kendi işini kurar ancak iş hayatında tutkulu ve başarılı olan Jade’in özel hayatı, Nick’in eski eşi Maria ve kızları Stephanie’nin çat kapı gelmesiyle alt üst olur. Türk sinemasının en önemli oyuncularından Haluk Bilginer’in de rol aldığı Margarethe von Trotta filmi Forget About Nick, sizi keyifle güldürecek bir sinema deneyimi.


Önerilen yazılar