MAKALE

Hayal Gücünün Kadrana Yansıması

Hayal Gücünün Kadrana Yansıması

Bu iki özel saat modelinin kadranlarında yetenekli ellerden çıkma hayal dünyaları yer alıyor.

Hermès geçtiğimiz günlerde iki metiers d’art saat modelini tanıttı. Önceki metiers d’art saatlerinde olduğu gibi bu iki model de ilhamını markanın ünlü eşarplarından alıyor. Elbette çok niş bir kitleye hitap eden bu sınırlı üretim saatlerin detaylarına baktığımızda ise ustalıklı el sanatlarının esprili bir hayal dünyası yarattığını görebiliyoruz.

Bu defa saatlere ilham veren eşarplar Hermès’in 2022 koleksiyonundan. Eşarplardan seçilen desenler kadranlara sığacak boyutlara indirgenmiş ve ardından ahşap kakmacılığı, sırlama, minyatür resim ve gravür gibi çeşitli el sanatlarının bir birleşimi kullanılarak incelikle işlenmiş.

İngiliz tasarımcı John Burton imzalı “Story” adlı eşarptan ilham alan saat modelinin kadranı tüm bu geleneksel saatçilik sanatları aracılığıyla günümüzün dijital dünyasına esprili göndermeler yapıyor. Tavuskuşu, tavşan, maymun ve kaplumbağa gibi çeşitli hayvanların yer aldığı sıra dışı bu evrenin merkezinde ise, ata binerken elindeki selfie çubuğuyla kendi fotoğrafını çeken bir prenses göze çarpıyor. Bu desenlerin tümü sedef üzerine elle boyanmış. Sadece 24 adet üretilecek saatin 18 karat beyaz altından üretilmiş 38 mm’lik kasasının çerçevesinde ise 82 adet elmas bulunuyor.

İkinci modele geldiğimizde bu kez merkezde bir kaplan görüyoruz. Bu kaplan, lale ağacı, erik ağacı, dişbudak, akçaağaç ve çınardan kesilmiş 290 farklı ahşap parçacığın bir araya gelmesiyle yaratılmış. Sanatçı bu parçaları türüne, çizgilerine, rengine ve dokusuna bakarak özenle seçmiş; ardından da yaklaşık beş günde kaplanı tamamlamış. Son dokunuş ise turkuaz renkli gözleri olmuş. Kaplanın etrafında kelebekler, sinekkuşu, tavuskuşu ve bir önceki saatte olduğu gibi melon şapka takmış bir kaplumbağa görebiliyoruz. Bu havan desenleri ise altın applike ile oyulmuş ardından boyanmış. Akik kadranda gördüğümüz peygamberdevesi ve tavşan desenleri ise birçok sır katmanının minyatür resim tekniğiyle boyanmasıyla saate eklenmiş. Kasa boyutu ve etrafındaki elmaslar diğer modelle aynı ancak bu modelden sadece 12 adet üretilecek.

 


Önerilen yazılar