Hindistan’ın Doğası Duvara Yansıdı

Sokak sanatının kültürler üzeri karakterine ve bulunduğu yerin günlük yaşamıyla girdiği etkileşime en güzel örneklerden biri Delhi’den…

Sokak sanatının dokunarak renk ve karakter kattığı en son şehirlerden biri de Delhi oldu. Hindistan’ın bu rengarenk kentinin bir sokağı, Brezilyalı sokak sanatçısı ikilinin boyadığı karşılıklı iki duvar sayesinde artık biraz daha renkli.

Kendilerine Bicicleta Sem Freio, yani Freni Olmayan Bisiklet adını veren iki yetenekli sanatçı Douglas Castro ve Renato Reno, Delhi’nin Lodhi Art Street bölgesi için ilk kez birlikte değil, sırt sırta vererek çalıştı. Çarpıcı renklerle yarattıkları pop-art dünyalarını normalde duvarlara beraber yansıtan bu ikili, Delhi’de ilk kez iki ayrı eser ortaya çıkarttı.

Renato Reno’nun renklendirdiği duvar, Hindistan’a özgü bir kuş türüne odaklanıyor, Castro’nun eseriyse ilhamını ülkenin bitki örtüsünden alan sürrel yapraklar ve çiçeklerden oluşan bir renk cümbüşü.

Dünyanın iki farklı uçlarında olsalar da hem Brezilya hem de Hindistan kültürlerinde renklerin önemi büyük. Hayatı renklerle kutlayan bu iki kültürün iki duvarda buluştuğu bu nokta, işte bu yüzden daha da anlam kazanıyor. Bicicleta Sem Freio mural eserlerini ortaya çıkarırken bölgenin yerel halkının büyük ilgi ve sevgisiyle karşılaştı. İnsanların, murallerin ve Delhi’nin renklerinin birleşimiyse ortaya harika fotoğraf kareleri çıkardı.


Önerilen yazılar