MAKALE

Bu İçecekler Ferah, Faydalı ve Farklı

Bu İçecekler Ferah, Faydalı ve Farklı

Yaz boyunca fazlasıyla tükettiğimiz buzlu içeceklerin farklı ve faydalı alternatiflerine göz atmaya ne dersiniz?

Sıcak günlerde sıcak içecek tüketimimiz azalırken soğuk içeceklere daha fazla yöneliyoruz. Buzlu kahveler, buzlu çaylar ve meyve sularıyla serinlemenin yolunu arıyor ve aynı zamanda sıcak nedeniyle kaybettiğimiz sıvıyı da geri kazanıyoruz. Ancak asitli, gazlı veya kremalı soğuk içecekleri tercih ettiğimizde bu, günlük aldığımız kalori miktarını yükselterek kilo artışına sebep olabiliyor.

Yaz mevsimi hala kavurucu sıcaklarıyla devam ederken farklı soğuk içeceklerle serinlemek isterseniz, hem sağlıklı hem de farklı bu tariflerle seçeneklerinizi çeşitlendirebilirsiniz. Acıbadem Üniversitesi Atakent Hastanesi Beslenme ve Diyet Uzmanı Fatma Kahraman yaz için size özel lezzetli, sağlıklı ve pratik buzlu içecek tarifleri hazırladı.

Buzlu Türk Kahvesi

Soğutulmuş 2 fincan Türk kahvesini, yarım su bardağı soğuk süt, birkaç kalıp buz ve bir adet kuru hurmayla blender’da iyice karıştırın. Hem günlük Türk kahvesi keyfinizi serin bir şekilde yapacak hem de hurmanın vereceği tatlılık sayesinde tatlı yeme isteğiniz de bastırılacak.

Limonlu Karpuz Frozen

Çekirdeklerini ayıkladığınız 400 gr karpuzu, yarım limonun suyu ve buz ile birlikte, tamamen sıvı hale gelene kadar blender’da karıştırın. Karpuzun yüzde doksan ikisi sudan oluştuğu için sıcak günlerde artan sıvı ihtiyacını karşılamaya yardımcı olacak, aynı zamanda mineral açısından da zengin bir içecek.

Ananaslı Zencefilli Kokteyl

Bir ananası soyun, 50 gram taze zencefille birlikte blender’dan geçirin ve süzün. Süzgece bir kaşık ile bastırarak tüm suyu süzdükten sonra buna yarım limon ya da bir misket limonunun suyunu da ekleyin. Son olarak 400 mililitre su ve buzla tamamlayın. Dilerseniz eklediğiniz su miktarını azaltabilir ya da ananas püresinin bir kısmını kullanarak içeceğinizin lif oranını artırabilirsiniz.

Naneli Detoks İçeceği

Bir salatalığı halka şeklinde doğrayın, 10 dal nanenin yapraklarını ayıklayın. Bunları bir litre suya ekleyin ve bir gece buzdolabında bekletin. Taze nane ve buzla servis edin. Salatalıktaki antioksidanlar beyin hücrelerinin korunmasına yardımcı oluyor.

Şeftalili Soda

Bir adet şeftaliyi püre haline getirdikten sonra içine yarım misket limonunun suyunu sıkın. Bir diğer şeftaliyi küp şeklinde doğrayın ve bardaklara hem püreyi hem de küpleri ekleyin. İki şişe maden suyunu bardaklara paylaştırın, buz ve taze biberiye ile servis edin. Şeftalinin içindeki fosfor kemik ve dişlerinizi güçlendirecek.


Önerilen yazılar