İçinizdeki Gizli Ajanı Uyandırın

Çözülecek kriptolar, ortaya çıkarılacak yalanlar, izlenecek şüpheliler ve geçilmesi gereken lazer tünelleri, dünyanın ilk casusluk müzesinde sizi bekliyor.

Göreve hazır mısınız? Hem dünyaca ünlü gizli ajanların akıl almaz hikayelerine tanıklık edecek hem de kendi ajanlık becerilerinizi ölçeceksiniz. New York’ta açılan Spyscape adlı casusluk müzesi, ziyaretçilerine gizli bir dünyanın kapılarını aralıyor.

Geçtiğimiz günlerde Manhattan’da açılan, dünyanın ilk casusluk müzesi Spyscape, dünün, bugünün ve geleceğin gizli ajanlarının sırlarını keşfetmek için eşsiz bir deneyim sunuyor. Müzede, 2. Dünya Savaşı’nda Almanlar tarafından kullanılan kripto makinesi Enigma’dan, Anonymous hacker’larının maskelerine dek varan birçok orjinal objeyi görebilir, Soğuk Savaş’ın casus pilotları ve henüz ergenlik yaşlarında CIA’in websitesini hack’leyen kişi gibi her dönemden ilginç karakterlerle tanışabilirsiniz.

Ancak müzenin konuklarına yaşattığı asıl unutulmaz deneyim, kendilerinin bir gizli ajan gibi hissetmeleri için onlara sunduğu bir dizi interaktif test. Benzersiz konsepti, gerçek istihbarat profesyonelleri, gizli servis eski çalışanları ve hacker’lar gibi, konularında uzman kişilerin katkısıyla ortaya çıkan Spyscape’in yedi adet galerisi bulunuyor. Bunlar kriptolama, hacker’lık, istihbarat, siber savaş, özel kuvvetler gibi casuslukla ilgili farklı temalara ayrılıyor. Her galeride hem casusluğun o alanıyla ilgili yepyeni bilgiler alıyor hem de o alanla ilgili kendi becerilerinizi ölçüyorsunuz. Kriptolama bölümünde gizli mesajları çözmeye çalışıyor, istihabrat bölümünde bir sorgu odasında söylenen yalanları saptamayı deniyorsunuz. Hatta özel kuvvetler bölümünde, tam da ajan filmlerinde gördüğümüz gibi, lazer ışınlarıyla dolu bir labirentten geçmeye çalışıyorsunuz. Spyscape turu boyunca size bileğinizdeki özel reseptörlü bir bileklik eşlik ediyor. Turun bitiminde, risk alma, stresle baş edebilme, gözlem yapma gibi yeteneklerinizi ölçen algoritma size, 10 casus rolünden hangisine en uygun olduğunuzu söylüyor.

Müzenin amacı yalnızca konuklarına eğlenceli ve bilgilendirici birkaç saat yaşatmak değil, casusluk yeteneklerinin aslında hepimizde biraz bulunduğunu göstermek. Aynı zamanda da casusluk dünyasının etrafımızı nasıl sarmış olduğu hakkında ziyaretçilerini bilinçlendirerek dünyaya daha farklı gözlerle bakmalarını sağlamak.


Önerilen yazılar