İşe “Yeniden” Başlayın

Eğer siz de işinizle ilgili motivasyon düşüklüğü hissediyorsanız tükenmişlik sendromuna karşı bu önlemleri alabilirsiniz.

Günlük iş temposu, sosyal hayatın gereklilikleri ve bilgiye çok fazla maruz kaldığımız bu yaşadığımız dönem düşünüldüğünde, hiçbirimiz tükenmişlik sendromu riskinden uzakta sayılmayız. Elbette herkeste farklı belirtiler görülebilse de, tükenmişlik belirtilerini genel olarak üç kısma ayrabiliriz.

Tükenmişliğin birincil işareti aşırı yorgunluktur. Yeterince uyuduğunuz halde yorgun hissediyor, duygusal veya fiziksel efor gerektiren görevlerle başa çıkmak için yeterli enerjiniz olmadığını düşünüyor, gündelik işler için bile motivasyon eksikliği yaşıyorsanız; hafızanız zayıfladıysa ve karar vermede zorlanıyorsanız tükenmişlik yaşıyor olabilirsiniz.

Tükenmişlik sendromu yaşayan insanlar genellikle, bu saydığımız yorgunluk belirtilerinin yanı sıra, kendilerini işten biraz uzaklaştırmaya çalışsalar bile, tükenmişlik devam ettikçe iş hakkında daha olumsuz hissetmeye başlar. İşinizle ilgili hoşnutsuzluk veya hayal kırıklığı, hatta öfke hissi, yaptığınız işten kopmak, projelere dahil olmak istememek, iş arkadaşlarınızdan uzaklaşmak ve işiniz tarafından ödüllendirilmediğinizi hissetmek de tükenmişlik sendromunun işle ilgili belirtileri arasında.

Bu belirtilerin üçüncü kısmı ise yetersizlik hissi. Bu da beraberinde düşük performans veya iş kalitesinin düşmesini, işle ilgili kararlar vermekten kaçınmayı ve bunun sizin için doğru iş olup olmadığını sorgulamayı getirir.

Tükenmişlik hissini azaltmaya yardımcı olmak için çalışma hayatınızda üzerinde çalışabileceğimiz belirli şeyler var. Örneğin sahip olduğunuz iş yükünün makul olup olmadığını ve ek kaynaklara, zamana ya da desteğe ihtiyacınız olup olmadığını yöneticinizle birlikte değerlendirebilirsiniz. Görevleriniz karmaşık veya duygusal olarak zorsa, kendinize bakmak için uygun iyileşme sürenizin ve kaynaklarınız olduğundan da emin olmalısınız.

İnsanlar olarak hepimiz ödülleri severiz ve işimizin kendimizi ödüllendirilmiş veya belki de pek iyi ödüllendirilmemiş hissetmemize yol açabilecek pek çok yönü olabilir. Tabii ki akla gelen ilk şey maaş ancak bu aynı zamanda tanınma, övgü, kişisel memnuniyet gibi açıları da içerir. Eğer ödüller beklentilerinizle eşleşmiyorsa bunun sizi işe daha az bağlı hissettirmesi muhtemel.

Ayrıca, “Hepimiz bu işte beraberiz” duygusu, iş arkadaşlarınızla uyum içinde çalışma ve bir sosyal destek ağına sahip olma hisleri de sizi iş yeri stresinden korumaya yardımcı olabilir. Bu hissin eksikliği ise stresi artırabilir.

Tükenmişlik sendromu riski altında olduğunuzu düşünüyorsanız, iş yerinizin dışında, kendinizin kontrol edebileceği şeylerde size yardımcı olacak bazı başka yöntemler de var.

Tatil yapın, izninizi kullanın ve mesai saatleri dışında çalışmaktan kaçının. İyileşmek için zaman ayırın, unutmayın, tükenmişlik bir tür yaralanmadır. Uyku ve düşük efor gerektiren aktiviteler yardımcı olabilir. Bu koltuktan kalkmadan en sevdiğiniz diziyi izlemek gibi basit bir iyileşme yöntemi bile olabilir. Düzenli egzersiz yapmak da enerji seviyelerine ve toparlanmaya yardımcı olabilir, ancak bunun başka bir stres kaynağı olmasına izin vermemeli ve kendinize karşı nazik olmalısınız. Meditasyon ve farkındalık çalışmaları da size tükenmişlik hissi konusunda yardımcı olabilir.

Tükenmişliğin iş dışındaki ilişkilerinizi de etkileyebileceğini unutmayın. Sevdiklerinizle olumlu etkileşimler kurmak için zaman ayırmak, size daha olumlu bir bakış açısı kazandırmaya yardımcı olabilir.


Önerilen yazılar