Işıltıyı Takip Edin!

Tüm dünya yeni bir yılı karşılamaya hazırlanırken şehirler ışıltılarla süsleniyor, ama özellikle aralarından bazıları muhteşem yılbaşı dekorlarıyla konuklarına unutulmaz görüntüler sunuyor.

Yeni yıl gelirken tüm dünyayı tatlı bir heyecan dalgası kaplıyor. Çünkü saatin yelkovanının bir saniyelik hareket edişiyle değişen tarih, bize bambaşka bir kapı açacakmış gibi sembolik bir anlam taşıyor. Yeni planlar, umutlar ve kararlar birbirini kovalarken bize bu mutluluğu vaadeden gelecek yılı en muhteşem şekilde karşılamak için de hummalı bir süsleme telaşı da başlıyor.

Dünyanın hemen her yerinde sokaklar, meydanlar, binalar, ağaçlar ışıl ışıl süsleniyor. Yeni yıla güzel bir hoşgeldin diyebilmek için her kültür, kendinden bir şeyler kattığı yeni yıl dekorasyonlarıyla bu heyecanlı buluşmayı bekliyor. Ama bazı yerlar var ki, yeni yıl ışıkları buralarda biraz daha göz alıcı, biraz daha çarpıcı duruyor. İşte dünyanın dört bir yanından en renkli yılbaşı süslemeleri!

Champs-Elysées, Paris, Fransa

Paris’in en ünlü caddesi, Champs-Elysées, yol boyu sıralanan lüks markalara ait vitrinleriyle yılın her günü ışıldıyor. Ancak Noel ve yılbaşı döneminde cadde daha da pırıltılı ve coşkulu bir görünüm kazanıyor. Cadde boyu sıralanan iki yüz ağacın her biri, renk değiştiren LED’lerle donatılarak birer yılbaşı ağacına dönüştürlünce ortaya göz kamaştırıcı bir ışık şöleni çıkıyor.

Dyker Heights, New York, ABD

New York’un Brookly semtindeki Dyker Heights mahallesi, her yıl binlerce ziyaretçi çekiyor. Çünkü mahalle sakinleri öyle süslemeler yapıyor ki, neredeyse Rockefeller Center’daki dev çam ağacı bile gölgede kalıyor. Dev Noel Babalar, hoparlörlerden yayılan Noel şarkıları ve hayal edebileceğinizden çok daha fazlası her yıl Dyker Heights’da yılbaşı ruhunu yaymaya devam ediyor.

Luci d’Artista, Salerno, İtalya

İtalya’nın Salerno kentinin sokakları her yıl Noel ve yılbaşı döneminde, Luci d’Artista adındaki ışık festivaline sahne oluyor. Her yılbaşı farklı konseptlerle ışıklandırma sanatının en iyi örneklerinin sergilendiği Salerno kentinde ayrıca konserler ve Noel etkinlikleri de düzenleniyor.

Tivoli Bahçeleri, Kopenhag, Danimarka

Dünyanın en eski ikinci eğlence parkı olan Tivoli Bahçeleri’nin kuruluşu 1843 yılına dayanıyor. Kopenhag’ın şehir merkezinde bulunan bu büyülü eğlence diyarı, yılbaşı döneminde daha da renkleniyor. Bu dönem boyunca her gece görkemli ışık ve havai fişek gösterileri düzenlenerek hem yerli halkın hem de turistlerin yılbaşı havasına girmesi garantileniyor.

Tokyo, Japonya

Tokyo’nun ışıklı dekorasyonları şehrin tek bir sokağını değil her yerini sarıyor. Hatta süsleme konusunda her mahalle birbiriyle neredeyse yarıştığı için ortaya her adımda ışıltılı bir güzelliğe rastlayabileceğiniz bir şehir çıkıyor. Işıklar yalnızca yılbaşı döneminde değil, Şubat ayına kadar görülebiliyor.

Village de Noël, Nice, Fransa

Nice’in palmiyelerle süslü caddesi Promenade des Anglais süslendiğinde, yılbaşı ruhuyla bir sahil kentinin enerjisini birleştiren bir görüntü ortaya çıkıyor. Nice’te ayrıca Place Masséna’da kurulan bir de Noel pazarı var. Buradaki yiyecekler, eğlenceler ve dekorlar sizi Noel ruhuyla sarıp sarmalayacak.


Önerilen yazılar