İstanbul’dan New York’a

Doğu ile Batı’nın sentezlendiği İstanbul’da doğan Haleia markası romantik detaylar ve baskın silüetlerle süslü koleksiyonunu NYFW’de sergiledi.

2020 yılında kurulan İstanbul merkezli modaevi Haleia’nın 2022 İlkbahar/Yaz koleksiyonu geçtiğimiz günlerde New York Moda Haftası’nda ilk kez modaseverler karşısına çıktı. Koleksiyonunun renk ve desenleri esinlerini Fransız empresyonist ressam Claude Monet’nin Giverny’deki evinden ve yağlı boya tablolarından alırken, ressamın pitoresk bahçesinden yansıyan Fransız Bavyera’sına özgü güller, nilüferler ve sümbüller bozularak tamamen yeni bir figüre dönüştürülmüş ve koleksiyonda hayat bulmuş.

“Giyimde, tavırda veya tasarımda sofistike bir auraya sahip olan; en ince detaya önem verilerek, elegan bir şekilde sunulan veya hazırlanan” anlamına gelen Fransızca sıfat ‘soigné’ adını verdikleri koleksiyon, doğanın iyileştirici gücüne, içsel bütünlüğe, harekete ve tavra odaklanıyor. Ağırlıklı olarak tensel ve viskon gibi sürdürülebilir kumaşlardan oluşan koleksiyon, sadece tasarımda değil, üretim sürecinde de çevre duyarlılığıyla ön plana çıkarak yeni nesil bir marka imajı çiziyor.

Koleksiyonda göz alıcı mini elbiseler, gösterişli maksi elbiseler, kesik detaylı tulumlar, reform edilmiş kargo pantolonlar; zengin fırfırlar, işleme ve parıltı ile bir araya getirilmiş. Haleia koleksiyonda canlı renkleri pastel tonlar ile birleştirerek benzersiz uyumlu bir dünyanın kapılarını aralamış. Koleksiyonun kumaş seçimlerinde, özel olarak tasarlanmış çiçek baskılı şifonlar parlak tül dokularla birleşirken, tensel kumaşlar ise alışılmışın dışında metalik ipliklerle jakar tekniği ile dokunarak kullanılmış. Aksesuarlar olağanüstü süslü küpeler, multi renkli işlemeli çizmeler ve topuklu sandaletler şeklinde, optimum bir denge ve uyum içinde tasarlanmış.


Önerilen yazılar