MAKALE

İstanbul’un Huzurlu Yürüyüş Rotaları

İstanbul’un Huzurlu Yürüyüş Rotaları

Yürüyüş ayakkabılarınızı takıp, İstanbul’un en güzel noktalarında bizlere eşlik etmeye var mısınız?

Şehrin içine hapsolmuş hissedenleri rahata eriştirecek, antidepresan gibi bir liste ile karşınızdayız. İstanbul’un binalardan ibaret olmadığını hatırlatan, mis gibi deniz kokulu ve yeşilin binbir tonu ile bezeli yürüyüş rotaları ile ruhunuzu dinlendirip, yaşam enerjinizi yeniden yükseltebilirsiniz. Tek yapmanız gereken en rahat ayakkabılarınızı giyip dışarı çıkmak. İlk fırsatta yolunuzu düşürmeniz gereken, mini huzur molaları için önerilerimizi değerlendirmeyi de ihmal etmeyin!

Caddebostan Sahili

Anadolu Yakası’nın en güzel sahillerinden bir tanesi burası. Eğer havalar sıcaksa, oldukça şenlikli bir yere dönüşüyor Caddebostan Sahili. Piknik yapanlar, bisiklete binenler, müzik yapanlar, sporunu açık havada yapmayı tercih edenler… Özel yürüyüş parkuru da, ayaklarınıza zorluk yaratmadan, hoş bir şekilde yürümenize yardımcı oluyor. Sakinlik isteyenler sabahın erken saatlerini tercih edebilir. Ancak bize kalırsa sahilin en güzel zamanı, gün batımında gerçekleşiyor.

Maçka Parkı

Şehrin en merkezi noktalarından birinde yer alan Maçka Parkı, kolayca erişebileceğiniz, şehrin keşmekeşinin ortasında yer alan bir vaha. Bol ağaçlı parkuru, nefes almayı unutanlar için birebir. Yer yer yokuşlar bulunması, yürüyüşünüze tat katabilecek bir özellik. Bütün kış boyu hareketsiz kalmış bedeninizi uyandırmak için işe buradan başlayabilirsiniz.

Balat

Renkli bir yürüyüş için Balat’tan daha iyisi aklımıza gelmiyor. Sokaklar arasında dolaşmak öyle güzel, öyle huzurlu ki, ruhunuzun dinlenmemesi için hiçbir sebep yok. Sokak aralarında oynayan çocuklar neşenize neşe katacak. Cumbalı eski evler, rengarenk görünümleriyle gözlerinize bayram ettirecek. Balat’ta Haliç kıyısında yürümek de bir diğer seçenek. Nostaljik etkili bu yürüyüş noktasını, haftasonu planlarınızdan birine mutlaka eklemelisiniz.

Atatürk Arboretumu

Çok merkezi bir yerde olmadığından, akla kolay kolay gelmeyen bir cennet Atatürk Arboretumu. Her noktası yağlıboya bir tablo gibi, öylesine güzel ve sürprizli. Burada fotoğraf çekmekten yürüyememeniz bile olası. En güzel görünümünü sonbaharda, yaprak dökümüyle birlikte alsa da, bahar ve yaz aylarında da yeşilin binbir tonu ile oldukça büyüleyici.

Atatürk Arboretumu

Atatürk Arboretumu

Emirgan Korusu

Boğazın kokusunu içinize çekip, rengarenk çiçeklerin arasında huzur bulabileceğiniz bir başka nokta da Emirgan Korusu. Sabah saatlerinde uğramayı tercih ederseniz, yürüyüş sonrasında kendinizi mükellef bir kahvaltı sofrasıyla da ödüllendirebilirsiniz.


Önerilen yazılar