MAKALE

İstanbul’un Lezzet Yıldızları

İstanbul’un Lezzet Yıldızları

Geçtiğimiz hafta ilk kez İstanbul için dağıtılan Michelin yıldızlarının sahiplerini daha yakından tanımaya ne dersiniz?

Michelin Rehberi İstanbul 2023’ün ilk seçkisinin açıklanması ile beraber İstanbul’un gastronomi haritası farklı bir boyut kazandı. Geçtiğimiz hafta dağıtılan ödüllerde, İstanbul mutfağı seçkisinde 53 restoran yer aldı. Bu restoranlardan 10’u Bib Gourmand rütbesini kazanırken dört restoran bir Michelin Yıldızı’nın bir restoran ise iki Michelin Yıldızı’nın sahibi oldu. İşte o restoranlar!

TURK Fatih Tutak

İki Michelin Yıldızı’nın sahibi olan restoran Avrupa Yakası’nda Şişli Bomonti semtinde yer alan TURK Fatih Tutak. Burası tipik Türk lezzetlerini tatmak isteyen gurmeler için onların yeniden yorumlandığı modern ve sofistike bir seçim sunuyor. Şefin imzası olan leziz, asidik ve tütsülenmiş notalar içeren mutfak çok samimi, titiz ve daha da önemlisi şefin bölgesine ve köklerine olan düşkünlüğünü ifade ediyor. Annesine ithafen hazırladığı meşhur mantı, tıpkı açık mutfakta yapılan tatlı servisi gibi ikonik hale gelmiş durumda.

Araka

Yeniköy’de bulunan Araka, şehrin koşuşturmacasından uzakta sakin bir ortam sunuyor. Menüde mevsim sebzeleri ve şifalı otlara ağırlık veren şef Zeynep Pınar Taşdemir, son derece kişisel ve cesur bir mutfak yaratmış. Araka, acılı, ekşili ve baharatlı tatlar, zahter ile tatlandırılmış, marine edilmiş sebzeler ve baharatlı sosta ılık zeytinlerle servis edilen balkabağı püresi gibi harika bir şekilde dengelenen lezzetleriyle bir Michelin Yıldızı’nın sahibi oldu.

Mikla

Beyoğlu Pera’daki Mikla Anadolu geleneklerini yenilikçi bir dokunuşla ele alıyor. Türk ürünlerinin tüm zenginliğini ve çeşitliliğini kutlayan kreasyonlar bir lezzet patlaması sunuyor. Hafifçe haşlanmış ve ardından ızgara yapılmış ahtapot, semizotu ve elma sirkeli yeşil fasulye turşusu salatası, bir Michelin Yıldızı’nı buraya kazandıran tabakların sadece birer örneği.

Neolokal

Salt Galata’da bulunan Neolokal, Şef Maksut Aşkar’ın tipik bir Anadolu repertuarına hizmet eden mekanı. Cesur teknikler ve mutfaktaki yenilikler, tıpkı bulgur ve tavuktan yapılmış hafif baharatlı bir ‘cupcake’ ve yanında zengin kremalı velouté ve patates gevreği ile süslenmiş gövdeli bir tavuk dömi glas gibi, gelenek ve modernite arasında kalıcı bir köprü olması amaçlanan yemekler sunuyor. Üstelik Neolokal sadece bir Michelin Yıldızı kazanmakla kalmadı, daha sürdürülebilir bir gastronomi anlayışına sahip restoranları seçimlerinde vurgulamayı amaçlayan Michelin’in 2020 yılında duyurduğu yeni bir ödül olan Michelin Yeşil Yıldız ile de ödüllendirildi. Neolokal, çevre dostu ve etik yaklaşımları sayesinde bu prestijli ödüle layık görüldü. Şef Maksut Aşkar ve ekibi, özenle seçtikleri üreticilerin yanı sıra, bazıları kaybolma tehlikesi altında olan Türk mutfak mirasını korumaya ve tanıtmaya oldukça kararlı.

Nicole

Bir Michelin Yıldızı’nın bir diğer kazananı da Beyoğlu Tomtom’daki Nicole. Kariyerine Bodrum’da başlayan Şef Serkan Aksoy,Geleneksel Türk tariflerinin Orta Doğu baharatlarıyla buluştuğu incelikli bir mutfak sunuyor misafirlerine. Ürünlerinin kökenine özellikle dikkat eden ve etik bir yerel üreticiler ağı ile çalışmayı sürdüren Nicole’de füme yoğurt ve üzüm suyu ile vurgulanmış yumuşak kuzu eti ile servis edilen dolmaları, Michelin Rehberi ekiplerini büyüleyen lezzetlerden olmuş.

Bib Gourmand Listesi

Michelin Rehberi kullanıcıları arasında özellikle popüler bir ayrım olan Bib Gourmand, makul fiyatlarla harika yemekler sunan restoranları öne çıkarıyor. İstanbul’da toplamda 10 mekan, sundukları mükemmel fiyat-performans dengesi açısından Bib Gourmand ile ödüllendirildi.

Mısır Çarşısı’nın yukarısında bulunan ve muhteşem mavi seramik dekorlarla süslenmiş Pandeli; mükemmel bir şekilde hazırlanmış mezeleri ve olağanüstü fiyat-kalite dengesine sahip menüsüyle Karaköy Lokantası; Şef Deniz tarafından hazırlanan muhteşem yemekler, ve sunulan kokteyl çeşitlerini modaya uygun bir ambiyansta sunan Alaf; Türk spesiyalitelerinin yanı sıra vejetaryen yemekler de dahil olmak üzere birkaç orijinal kreasyonun tadına bakabileceğiniz, romantik bir atmosfere sahip Aheste; Karaköy Momento Oteli’nin sekizinci katında yer alan, şehrin tarihi silüetinin nefes kesen manzarasının yanı sıra cömert bir mutfak, leziz tatlar, kaliteli mezeler ve iyi kalitede pişirilmiş et sunan Tershane; cömert meze menüsü mükemmel ve geleneksel klasikleri daha yenilikçi kreasyonlarla sade bir şekilde birleştiren Giritli; Küçükyalı semtinde bulunan ve huzur ve sükunet arayan İstanbulluları cezbeden mükemmel bir balık ve deniz ürünleri restoranı olan, leziz mezeler ve salataların yanı sıra maharetle pişirilen taze balık ve deniz ürünleri servis eden Calipso; Çukurcuma semtinin kalbinde yer alan, en iyi mevsimlik ürünlerle hazırlanan tapas, ceviche, pizza, sofistike makarna tabaklarıyla Akdeniz ve dünya mutfağından ilham alan Cuma; Anadolu mutfağını acılı dil de dahil olmak üzere incelikle hazırlanmış spesiyalitelerle sergileyen SADE Beş Denizler Mutfağı ve son olarak yerel kaynaklı ürünlerin lezzetli, samimi ve sade tabaklarla buluştuğu ve şefin egzotik dokunuşlarla süslediği yemekleriyle Aman da Bravo, Bib Gorumand ile başarılarını taçlandıran on restoran oldu.


Önerilen yazılar