MAKALE

James Bond’u Yine Tom Ford Giydiriyor! 007 ve Kost...

James Bond’u Yine Tom Ford Giydiriyor! 007 ve Kostümleri…

James Bond, 6 Kasım’da gösterime girecek Spectre’de, her zaman olduğu gibi yine kostümleriyle göz kamaştıracak…

6 Kasım 2015’de gösterime girecek Spectre adlı yeni James Bond filminde, Daniel Craig’e bu kez Monica Bellucci ve Léa Seydoux gibi gibi başarılı aktristlerin yanısıra Ralph Fiennes ve Christoph Waltz gibi çekici ve başarılı aktörler eşlik ediyor. Fimin konusu ve görsel efektleri kuşkusuz yine göz kamaştıracak; ancak görünen o ki Bond, bir kez daha şıklığıyla göz kamaştırmayı başaracak.

jamesbond_08

50 Yıllık 007 Efsanesi…

İan Flemming’in senaryosundan beyazperdeye uyarlanan James Bond’un ilk macerası, ilk olarak 1962 yılında Sean Connery’nin canlandırdığu Dr.No ile başladı. 1963’de From Russia with Love, 1964’de Goldfinger ve 1967’de You Only Live Twice gibi çok başarılı olan ve Connery’yi yıldız yapan Bond serilerinden sonra, 1969 yapımı On Her Majesties filminde Connery rolünü bir defalığına George Lazenby’a teslim etti. Ardından ilk kez 1973 yapımı Live and Let Die filminde oynayan Roger Moore, yaşlanana dek sekiz Bond filmde rol aldı. Moore’dan sonra bayrağı üstlenen isimler ise Timoty Dalton ve daha sonra Pierce Brosnan oldu. 2002’de Die Another Day’in başarısızlığının ardından silkelenen film ekibi, dört yıl aradan sonra Casino Royale ile oldukça sükse yaptı. James Bond, Daniel Craig’le yeniden can bulmuştu. Craig, günümüzün çağdaş kahramanları arasında yerini almış ve James Bond’u yeniden sinema seyircisine sevdirmeyi başarmıştı.

jamesbond_06

Kıyafetler Tom Ford’dan, Ayakkabılar İse Crockett & Jones tan…

Eleştirmenlere göre Daniel Craig’in en çok beğenilen James Bond olmasının ardında, onu giydiren ünlü tasarımcı Tom Ford’un etkisi büyük. Gerçekten de en zor şartların bile üstesinden gelen, kadınların karşı koyamadığı, yakışıklı James Bond karakterine Tom Ford koleksiyonları müthiş bir karizma katıyor. Bond; şık smokinleriyle, dar kesimli ceket ve pantolonlarıyla, bazen kravatlı bazen açık yakalı gömlekleriyle ve dar, balıkçı kazaklarıyla kadınların yüreğini hoplatıyor. Tabii bunda sade ama bir o kadar da klas görünen Crockett & Jones ayakkabıları ve aksesuarlarıyla yeni Bond karakterinin, günümüzün çağdaş erkeğini yansıtmasının da payı büyük. Öyle ki Quantum of Solace filmi ile başlayan Tom Ford ve James Bond moda ilişkisi, alınan olumlu yorumlardan dolayı bir süre daha devam edeceğe benziyor.

jamesbond_07

Bond’un o muhteşem kıyafetlerinde imzası olan diğer tasarımcılardan bahsetmek gerekirse,  zamanın ünlü tersizi Anthony Sinclair’in adını anmadan olmaz. Sean Connery’nin kareli, gri ceket, yelek ve pantalon takımlarını tasarlayan Sinclair, kısa zamanda tasarımlarıyla adından söz ettirmeyi başarmıştı.

Bond kadınlarına gelecek olursak, konu gereği filmlerde daha çok vücutlarını gösteren seksi kıyafetlerle arzı endam eden Bond kadınlarından Ursula Andress, Britt Ekland ve Halle Berry ise minik bikinileri ve maskülen duruşlarıyla tüm zamanların en beğenilen ve akılda kalan Bond kızları olmayı başardılar.

Sonuç olarak yaklaşık 50 yıldır devam en şık ve karizmatik ajan 007’nin hikayesinin daha ne kadar süreceği ciddi bir merak konusu. Umarız Bond şıklığı, karizması ve yeni maceralarıyla bizi daha uzun süre etkilemeye devam eder.

Yazı: Pınar Efe


Önerilen yazılar