Kapalıçarşı’dan Miami’ye

İstanbullu mücevher ustası Sevan Bıçakçı’nın Karayipler’den esinlendiği rengarenk koleksiyonu, Design Miami’de herkesi kendine hayran bıraktı.

Sevan Bıçakçı mücevher ustalığının özen ve yetenek isteyen dünyasına sadece on iki yaşında bir çocukken bir altın ustasının çırağı olarak adım attı. On sekiz yaşına geldiğinde ise Kapalıçarşı’nın labirent gibi sokaklarındaki bir atölyede bir mücevher sanatçısı olarak çalışmaya başlamıştı bile. Yeteneğinin büyüklüğü daha o yıllarda kendini göstermiş ve çarşıda ‘Problem Çözücü’ olarak anılmaya başlamıştı, çünkü hiçbir teknik onu zorlamıyordu.

Yıllar geçti ve Bıçakçı ilk kişisel koleksiyonunu 2002’de yarattı, koleksiyonun ilham kaynağı ise yetiştiği Kapalıçarşı ve Sultanahmet bölgesiydi. Bıçakçı, o günden beri üstün yeteneği sayesinde dünyanın dört bir yanından koleksiyonerlerin ve seçkin mağazaların dikkatini çekmeye, ödülleri toplamaya devam ediyor.

2017 yılında İstanbul’dan sonra Miami’de de bir butik açan Bıçakçı, geçtiğimiz aylarda ise sanat ve tasarım dünyasını yine Miami’de buluşturan Design Miami/2018’de yepyeni, büyüleyici koleksiyonunu sergiledi.

Yeni koleksiyonu olan Colección Paraiso’da Miami kültürünün Karayipli karakteristiklerinden ve kısa süre önce çıktığı Küba seyahatinden esinlendi. Böylece yalnızca doğada rastlanabilen canlı renkler ve güzellikler mücevher tasarımlarında yeniden doğmuş oldu.

Hepsi kendine has 50 parçadan oluşan koleksiyon Karayip halkı ve doğasının gökkuşağı gibi renklerini taşıyor. Papağanlar, tropik bitkiler, Havana sokaklarından manzaralar, başlarının üzerini çiçeklerle süslemiş Kübalı kadınlar gibi figürler incecik detaylarla bezenmiş tasarımlarda kendini gösteriyor. Bu parçaların her birinin üretimi, Bıçakçı’nın kendisinin de bulunduğu sekiz kişilik bir zanaatkar ekibi tarafından üç ay ile bir yıl arasında sürmüş.

Bıçakçı’nın imzasını taşıyan özel bir oyma tekniği sayesinde yaratılan derinlik hissi, papağanın tüylerindeki parlak yeşile, amber çiçeğinin taç yapraklarındaki ince çizgilere yansımış.

Bu parçaların muhteşem detaylarını gerçekten görebilmek için elbette onlara yakından bakmak gerekiyor, ancak  fotoğraflar bile bu mücehver koleksiyonunun Design Miami/2018’de neden bu kadar sükse yaptığını kanıtlıyor.

 


Önerilen yazılar