Karakterli Meyveler

Hayal gücü ve yeteneğin buluşma noktası, birbirinden sevimli karakterlere bürünen mevye ve sebzelerle dolu bu çizimlerde.

Her gün karşımıza çıkabilecek bir objeyi bir karakter olarak hayal edebilmek, daha sonra da bu karakteri kağıda yansıtmak farklı bir bakış açısı ve yetenek gerektiriyor. Çizer Marija Tiurina, bu yeteneğe sahip şanslı bir sanatçı. Londra’da yaşadığı mahalledeki manavda gördüğü çeşit çeşit meyve ve sebzelere hayranlıkla bakarken bu projeyi yapmak aklına gelmiş. Ona ilham veren manav vitrininden seçtiği egzotik meyve ve sebzelerden yola çıkarak ilginç karakterler yaratmış.

Aslında fikir olarak basit gibi görünse de, suluboya ile renklendirdiği bu sevimli çizimler, ilham kaynakları sebze ve meyvelerle yan yana geldiğinde Tiurina’nın hayal gücü ve üstün çizim yeteneği çok daha iyi fark ediliyor. Her bir sebze ve meyveye yalnızca bir vücut ya da yüz katmakla kalmıyor, aynı zamanda çizime bakar bakmaz hissedeceğiniz özel ve belirgin bir karakter de katıyor. Bu nedenle de çizimlerine “Küstah Nar”, “Melankolik Lahana” ya da “Endişeli Yıldız Meyvesi” gibi isimler vermiş.

Günlük hayatta karşılaştığımız ama belki yanından bakmadan geçip gittiğimiz birçok güzellik var ve Marija Tiurina gibi yetenekli sanatçıların özgün bakış açıları sayesinde, bu güzelliklerin biraz daha farkına varabiliyoruz.


Önerilen yazılar