MAKALE

Kendi Maskenizi Kendiniz Yapın!

Kendi Maskenizi Kendiniz Yapın!

Evde elinizin altındaki malzemelerle yüz maskenizi kendiniz yapın, hem cildinizi hem gününüzü güzelleştirin!

Evde vakit geçirirken kendinize daha fazla zaman ayırma şansımız oluyor. Hazır zamanınız bolken her zamanki cilt bakım rutininizi biraz değiştirip yüz maskenizi kendiniz yapmaya ne dersiniz?

İşte evdeki malzemelerle hazırlayabileceğiniz pratik yüz maskesi tarifleri

Nemlendirici ve Besleyici Maske

– Yarım avokado

– 1 çorba kaşığı bal

–  Bir tutam yulaf ezmesi

Bal, yüzünüzü yağlandırmadan nemlendiren harika bir malzemedir. Avokadoda ise besleyici yağlar bulunur. Pul pul olmuş cildinizin üzerine bu karışımla hafifçe masaj yaptığınızda hem dokuların canlanmasını sağlayacak hem de kuru cildinizdeki iyileşmeyi hissedeceksiniz. Karışımı cildinizde 10-15 dakika bekletip durulamanız yeterli.

Cildin Dokusunu ve Tonunu Düzenleyen Maske

– 1 çorba kaşığı sade yoğurt

– 1 çorba kaşığı bal

– 1 çorba kaşığı zerdeçal tozu

Laktik asit bakımından zengin olan yoğurt, yüzünüzdeki cansız hücreleri ortadan kaldırıp yerine yenilerinin gelmesini sağlar. Az önce bahsettiğimiz gibi bal da nemi hapsederek cildinizi yumuşak ve esnek bir hale getirir. Zerdaçalınsa cildinizin renk tonunu düzenleyici bir etkisi vardır.

Gözenek Küçültücü Maske

– 1 yumurtanın akı

– 1 çorba kaşığı bal

– Biraz taze sıkılmış limon suyu

Hem yumurta akının hem de limon suyunun sıkılaştırıcı bir etkisi vardır. Bu da cildinizi gerginleştirerek gözeneklerin çok daha az görünmesini sağlar. Bu maske karışımında balın etkisi de yine çok önemli, çünkü bal sayesinde cildiniz sertleşmeden sıkılaşır.

Yağlı Ciltler İçin Maske

– Yarım avokado

– Çeyrek salatalık

Püre yaparak karıştırdığınız bu iki malzeme sayesinde çok ferahlatıcı bir maske elde etmiş olacaksınız. Yağ nedeniyle tıkanmış gözenekler için harika bir çözüm olan bu karışım, böylece sivilce oluşumunun önlenmesine de yardım ediyor. Salatalıktaki su cildinizi nemlendirirken, içerdiği C vitamini de cildin kuruyup dökülmesine engel oluyor. Cildinizi taptaze ve tertemiz hissedeceksiniz.


Önerilen yazılar