Kendin Yap, Kendin Oyna!

Karton maketler oyun konsollarıyla nasıl bir araya gelebilir? Nintendo’nun sınırsız hayal gücü birbirinden çok farklı bu iki dünyayı eğlencenin zirvesinde buluşturuyor.

Konsollarında hep eğlenceyi ön plana alan Nintendo bu kez öyle bir konseptle karşımıza çıktı ki ilk bakışta gerçek olduğuna inanmakta güçlük çektik. Bu yeni konseptin ana fikri ‘Kendin Yap’, ana maddesi ise bildiğimiz karton.

Nintendo Labo adını verdikleri bu konsept Nintendo Switch konsolu ile uyumlu bir karton maketler serisi aslında. Paketlerden çıkan dümdüz kartonlar, siz yönergeleri izleyerek parçaları bir araya getirdikçe ev, uzaktan kumandalı araba, piyano, motosiklet, olta ve hatta bir robot kıyafetine dönüşüyor. Ardından Switch’i maketin gerekli bölümlerine yerleştirip oyunların keyfini çıkarabiliyorsunuz. Oyun deneyimi ise Switch oyun konsolunun hareket sensörleriyle gerçekleşiyor.

Karton diyip geçemeyeceğiniz bu maketler oldukça karmaşık yapılara sahip, örneğin olta uzayıp kısalabiliyor ve bir makara ile misina görevi gören bir ipe sahip. Switch’in titreşim efekti ile balığı ‘yakaladığınızı’ anlayabiliyorsunuz. On üç tuşlu piyano ise kızılötesi teknolojisiyle hangi tuşa bastığınızı görüyor, dilerseniz farklı ses efektleri de yaratabiliyor ve çaldıklarınızı kaydedebiliyorsunuz. En karmaşık maketlerden biri de oyundaki robotu kontrol etmenize yarayan aksesuar seti.

Nintendo Labo’nun maketlerini yapmak elbette biraz zaman ve emek istiyor, ancak Nintendo bu işi de oyunlaştırarak, keyif verici bir sürece dönüştürmüş. Switch’in ekranında izleyeceğiniz detaylı yönergelerle maketleri oluştururken hata yapmanız neredeyse imkansız. Özetle, sadece oyunları oynarken değil maketleri yaparken de çok eğlenceğiniz kesin. Bu da ailece birlikte zaman geçirmeniz için ideal, yaratıcı ve üretken bir akşamüstü aktivitesi olacak. Üstelik dilerseniz maketleri oluşturduktan sonra boyalar ve etiketlerle kişiselleştirebiliyorsunuz da.

Labo, iki farklı set olarak Nisan’da satışa sürülecek, biri robot kıyafetini içeren Robot Kit, diğeri ise saydığımız diğer tüm maketleri içeren Variety Kit. Oyunlar daha çok çocuk ve gençlere yönelik olduğundan, yetişkinler için biraz basit kaçsa da, bu bambaşka oyun deneyiminin yaratacağı fark Labo’yu her yaştan oyunseverin ilgi odağı yapacağa benziyor.


Önerilen yazılar