Kült Mustang Yeniden Yollarda

Bundan 50 yıl önce beyazperdede boy gösteren kült otomobil Ford Mustang Bullitt tüm karizmasıyla bir kez daha yollara düşecek.

Bazı otomobiller bazı filmlerde neredeyse aktörler kadar önemli bir rol oynar ve beyazperdenin büyüsüyle birleşip hafızalarda yer ederler. Sinema perdesinde kült mertebesine erişen otomobillerden biri de Ford’un 1968 model Mustang GT modeli. Bu şanslı otomobil, 1968 yapımı ödüllü Bullitt filminde, başroldeki efsane aktör Steve McQueen’le birlikte San Fransisco sokaklarında tam on dakika boyunca iki tetikçiyi kovaladıkları sahneyle hem sinema tarihi hem de otomobil tutkunları için unutulmaz oldu.

Filmin 50. yıldönümü şerefine Ford, Mustang Bullitt’in karizmatik ve güçlü 2019 versiyonunu yarattı. Sınırlı sayıda üretilecek bu ikonik araç, tıpkı Steve McQueen gibi, çaba harcamadan cool görünüyor. Üstelik filmdeki modelin pek çok tasarım detayını günümüze uyarlanmış şekilde yansıtarak fark yaratmasının yanı sıra, filmdeki araçla aynı özel yeşil renk tonundaki renk seçeneğine sahip.

Yeni Mustang Bullitt, 5 litrelik bir V8 makineye, 475 beygir gücüne ve saatte 263 km’ye kadar hız yapabilme yeteneğine sahip. Kokpit bölümü de 68’li orijinalinin çizgilerine sadık kalıyor, ancak 12 inç’lik LCD ekran gibi modern özellikler de içeriyor.

Detroit Otomobil Fuarı’nda gerçekleşen Mustang Bullitt’in tanıtım etkinliğinde, film çekimleri sırasında kullanılan iki otomobilden birinin sahneye çıkartılması da Ford’un köklerine ne kadar sadık olduğunun kanıtı gibiydi.


Önerilen yazılar