Bu Kuşlar Çok Havalı!

Kuşların ve balonların rengarenk dünyası, bir sanatçının hayal gücü sayesinde bir araya gelip doğayla buluştu.

Balonlardan çeşitli figürlerin yaratıldığı, çocukluğumuzun partilerinden hatırladığımız nostaljik el işi sanatı, İskoç sanatçı Terry Cook’un yetenekli ellerinde bambaşka bir boyut kazandı. Çocukluğundan beri kuşlara büyük bir tutku duyan Cook, balon sanatını kullanarak İngiltere ve Avrupa’ya özgü kuş türlerini yeniden yarattı.

Kuşların tüy renkleriyle aynı renkte balonları şekillendirip bir araya getirerek yarattığı bu balondan eserler bir çizgi film sahnesinden çıkmış kadar sevimli görünüyor. Çocuksu bir gerçekçiliğe sahip bu şişme heykeller, genel hatlarıyla balonların yuvarlak şekillerini yansıtıyor ancak Cook, kuşların gaga, kuyruk ve bacak gibi daha ince formlara sahip kısımları için zekice bir tasarım kararı vermiş ve buralar için tamamen şişirilmiş balonlar yerine hafifçe sönük balonlar kullanmış.

Bu şirin ve renkli balon heykelleri ardından, her kuş türünün doğal ortamına yerleştirerek fotoğraflayan Cook böylece doğanın gerçekliğiyle hayal dünyasının arasında ince bir çizgide duran, gözalıcı kareler oluşturmuş. Fotoğraflarda bir balıkçıl kuşunu su kenarında, bir ördeği gölette yüzerken, bir ağaçkakanı ise ağaç gövdesine tutunmuş bir şekilde, doğal ortamlarında görebiliyoruz.

Terry Cook yapması bir iki saat süren balon heykellerinin fotoğraflarını çektikten sonra onları doğada bırakmadığının altını özellikle çiziyor. Özellikle günümüzde, tek kullanımlık plastiklerin doğaya verdiği büyük zarar çok tartışılırken Cook balon heykellerinin havasını boşaltıyor ve her bir parçayı gelecekte başka bir eserinde kullanmak üzere  saklıyor.

Yetenekli sanatçı yalnızca balondan heykeller üretmiyor, sulu boya, akrilik, mürekkep ve hatta robot teknolojisini kullanarak sürdürdüğü sanat çalışmalarını Instagram hesabından takip edebilirsiniz.


Önerilen yazılar