MAKALE

Mars’ta Yaşama Doğru Bir Adım Daha

Mars’ta Yaşama Doğru Bir Adım Daha

BioPod projesi, bir başka gezegende sürdürülebilir bir gıda üretim sistemi kurmak için girdiği simülasyondan başarıyla çıktı!

Farklı gezegenlerin keşfi ve hatta gelecekte oralarda yaşanabilecek alanlar kurma fikri modern zamanlarda insanlar için hep fantastik ve cezbedici oldu. Üstelik iklim değişikliği Dünyamız için gerçekten bir acil durum ve belki de ileride başka gezegenlerde yaşam bir gereklilik bile olabilir! Bu da, hem farklı gezegenlere yolculuk hem de uzayda yaşayabilme olanağı adına bilim dünyasının birçok farklı proje üzerinde çalışmasına sebep oluyor.

Mars’ta ve Ay’da insan yaşamının sürdürülebilir olması adına çalışan şirketlerden biri de Interstellar Lab. BioPod adlı, kendi kendine devam edebilen bir gıda üretim sistemi tasarlayan Interstellar Lab, gıda, su, hava üretip geri dönüştürebilmeyi hedefliyor.

BioPod’lar 6 metre genişliğinde, 10 metre uzunluğunda ve 4,5 metre yüksekliğinde, şişirilebilir bir kubbe olarak tasarlandı. Projenin gelişmiş mahsul yetiştirme teknolojisini öngörücü izleme ile birleştirmesi sayesinde, geleneksel bir kapalı çiftçilik düzeninde hayatta kalamayacak çok çeşitli mahsul ve bitki yetiştirerek gıda üretiminde devrim yaratmak üzere tasarlandığı da açıklandı. Yani BioPod Dünya’da da hayat kurtarıcı bir proje olabilir.

Interstellar Lab, BioPod projesini Dassault Systèmes’in sağladığı 3DEXPERIENCE platformunu temel alan “Reinvent the Sky” üzerinde oluşturdu. Bu platform uzayı keşfetme yarışında olan şirketler için konseptten sertifikasyona giden süreci hızlandırıyor. Interstellar Lab da BioPod’un kubbe ve biyolojik sistemlerinin simülasyonunu gerçekleştirmek, test etmek ve performansını optimize etmek için platformdan faydalandı. Simülasyonda, aşırı iklimlerde BioPod’un yapısının yanı sıra, bitkilerin büyümesi için sağladığı optimal oksijen, karbondioksit ve ışık seviyeleri gibi biyolojik sistemler de test edildi.

Ortaya çıkan sonuçlar ise umut verici! Yapılan açıklamada, bu kontrollü çevre gıda üretim sistemi sayesinde Interstellar Lab’in farklı gezegenlerde insan yaşamını sürdürülebilir bir şekilde destekleyecek altyapı ve kaynakları içeren, uzaya hazır istasyonlar inşa etme misyonunda ilerleme sağladığı belirtildi.


Önerilen yazılar