Meyhanelerde Modern Esinti

Alıştığımız meyhane konseptini yeni bir dokunuşla sunan ‘modern meyhane’ kavramı şehir hayatına hem renk hem de lezzet katıyor.

Hem damak zevkimizin hem de eğlence kültürümüzün ayrılmaz bir parçası meyhaneler. Bembeyaz örtülerle kaplı masalara gelen lezzet dolu minik meze tabakları, fonda çalan olmazsa olmaz Türk Sanat Müziği melodileri ve elbette keyifli sohbetler eşliğinde kalkan kadehlerle, meyhaneler vazgeçilmezlerimiz arasında.

Fakat son dönemde meyhanelerde modern rüzgarlar esmeye başladı. Kimi mekan meyhane konseptini tamamen baştan yaratırken, kimisi mezelerinde kullandığı ilginç malzemelerle öne çıkıyor, kimiyse dekorasyonuyla farklılaşıyor. Klasik meyhane konseptinden biraz çıkıp bir akşam yemeğine farklılık katmak için iyi bir fikir modern meyhaneler. Yeni nesil meyhaneler arasında hangileri en özel, hangileri size en farklı deneyimleri sunacak? Gelin bütün ‘modern’ meyhanelerini dolaşalım İstanbul’un.

Ahali Teşvikiye

Teşvikiye’de bulunan Ahali Teşvikiye, kendisini “mahallenin meze barı” olarak adlandırıyor. Klasik lezzetlere, özgün yorumunu ve modern sunumunu katarak konuklarına bambaşka bir lezzet deneyimi yaşatıyor. Açık mutfağında hazırlanan Demi Glace kokoreç, trüf mantarlı keşkek gibi ilginç karşımlar, genellikle paylaşımlık tabaklarla servis ediliyor. Sade dekorasyonuna ise tanıdık, nostaljik şarkıların akustik versiyonları eşlik ediyor.

YediMasa

Adı üstünde, Moda’daki bu mekanda yalnızca yedi adet masa bulunuyor. Bozcaada sokaklarını andıran beyazlı mavili dekorasyonu size Ege’nin taze atmosferini yaşatırkeni YediMasa’nın sunduğu leziz deniz mahsulleri de bu hissi vurgulayacak. Sadece 28 kişi için günlük hazırlanan menüsüne taş plaktan çalan müzikler eşlik ediyor.

Veranda Pera

Pera’da 200 yıllık tarihi bir binanın terasında, gözlerinizin önünde uzanan Haliç ve tarihi yarımada ile muhteşem bir İstanbul manzarası sunuyor Veranda Pera sizlere. Akdeniz ve Anadolu lezzetlerini modern sunumlarla bütünleştiren bu özel mekanda müzikler de alışılmışın dışında. Akustik Türkçe şarkılarla başlayan akşamlar ardından Türkçe popun 90’lı yıllardaki parçalarıyla hareketleniyor.

Duble Meze Bar

Pera’da bir ‘duble’ içebileceğiniz bir başka teras daha… Yine öncelikle manzarasıyla göz kamaştıran Duble Meze Bar, keyifli atmosferini Emre Çapa ve Arto Ankaralıyan’ın modernleştirdiği mezeleriyle birleştiriyor. Türk mutfağından geleneksel tatlar, özel dokunuşlarla ilginç ve cezbedici lezzetlere dönüşüyor. Kumpir deniz güveci, pastırma turşusu, tahinli patlıcan, ızgara dil gibi tabakları mekanın en öne çıkan lezzetleri arasında.

Rana Meyhane

Gümüşsuyu’nun en yeni mekanı, kapanan Topaz’ın yeni ev sahibi Rana Meyhane, nezih dekorasyonu, mekanın her yerinden görünebilen görkemli Boğaz manzarası ve elbette muhteşem lezzetleriyle gözde olacağa benziyor. Bakır aksuarlarla tamamlanan dekorasyonu mekana antik bir hava katarken klasik meze çeşitleriyle konuklarına unutulmaz bir yemek deneyimi yaşatıyor.

ZUBİZU Concierge Notu:

Şehrin seçkin restoranlarında öncelikli rezervasyon ve ayrıcalıklar için tüm rezervasyonlarınızı 0212 401 3333 No’lu ZUBİZU Concierge hattını arayarak yapabilirsiniz.


Önerilen yazılar