MAKALE

Mısır Tanrıçaları New York’ta

Mısır Tanrıçaları New York’ta

Karl Lagerfeld’in büyüleyici hayal gücü ve ustalıklı tasarımları bu kez Antik Mısır silüetlerini New York’a taşıdı.

Her yıl moda takvimlerinden ayrı bir zamanda, dünyanın farklı bir şehrinde ve sıradışı bir konseptle düzenlenen Chanel Métiers d’Art defilesi bu yıl da göz kamaştıran bir moda gösterisi sundu. Karl Lagerfeld’in imzasını taşıyan koleksiyon, Antik Mısır kral ve kraliçelerini New York Metropolitan Müzesi’nde sergilenen, milattan önce 10 bin yılında inşa edilmiş Dendur Tapınağı’nın önüne taşıdı.

Chanel’in alıştığımız tüvitleri bu kez altın tonlarıyla harmanlanarak göz kamaştırdı. Modellerin metalik sarı renkli özel bir boyayla kaplanan bacakları ise mini etekler ve altın renkli çizmelerin arasında çok estetik bir görüntü sergiledi. Defilenin dikkat çeken bir başka unsuru da makyajlar oldu, Mısır firavunlarının klasik kedi gözü makyajı, iki ince çizgi ile imite edildi.

Elbette sergilenen giysi tasarımları ve makyajlar bu kadar gösterişli olunca aksesuarlar için de aynısı geçerli oldu. Kalın bileklikler, dev kolyeler adeta bir piramitin içinde kalan saklı bir hazineden çıkmış gibiydi. Altın renkli şapkalar ve piramit şekilli minik el çantaları da temayı eksiksizce tamamladı.

Ilki 2002’de gerçekleşen Metiérs d’Art defilelerinin önemi aslında tam da bu detaylarda saklı. Bu defileler moda endüstrisinin gizli kalmış zannatkarlarına adanıyor. Chanel de tüm tasarımlarının görkemini borçlu olduğu bu butik atölyelerle bu atölyelerdeki ustaları yüceltmek adına bu defileleri düzenliyor ve tüm dünyanın gözlerini üzerinde topluyor. Elbette 10 yıllık bir aradan sonra yeniden New York’ta defile düzenleyen Fransız modaevi, gösterinin ön sıralarında da birçok ünlü ismi de ağırladı. Hatta markaya olan bağlılığı bilinen müzisyen Pharell defilede bizzat podyuma da çıktı.

Hiyerogliflerde gördüğümüz katlamalı etekler, Kleopatra’nın giydiklerine benzeyen ve yerlere dek uzanan uçuşan etekleriyle fildişi renkli elbiseler, mercan rengi ve kutsal Mısır böceğiyle aynı tona sahip maviler her detayın eksiksizce düşünüldüğünü vurguladı.

Antik Mısır, moda dünyasına hep kadim bir ilham kaynağı olmuştur, ancak uzun zamandır ustalığı, detayları ve eskinin gizemiyle günümüzün tasarımlarını bu kadar kusursuzca harmanlayan bir koleksiyon görmemiştik.


Önerilen yazılar