Modanın Zirve Gecesi

Yılın en çok konuşulan moda olayı MET Gala, modacıların ünlüler için hazırladığı şatafatlı kostümlerle bu yıl bir kez daha gözlerimizi kamaştırdı.

Son günlerde sosyal medyada ekstra bir ışıltı gözünüzü kamaştırdıysa bunun sebebi Met Gala’dan başkası değil. Her yıl New York Metropolitan Müzesi’nin moda sergisinin açılışını kutlamak adına düzenlenen ve aynı zamanda bir bağış toplama etkinliği olan yıldızlarla dolu bu tematik gece, göz kamaştırıcı bir maskeli balo havasında geçiyor. Bu yılın teması ise müzede açılan ve dini sembollerle moda arasındaki ilişkiye odaklanan “Kutsal Bedenler: Moda ve Katolik Hayalgücü” adlı sergiye paraleldi. Dolayısıyla kırmızı halı bu yıl eskisinden de ilginç ve tabuları yıkan kostümlerle doluydu. Birçoğu rönesans döneminin dini sanat eserlerindeki figürlerden ve sembollerden esinlenen bu kostümler modada bambaşka bir sayfa açtı.

Met Gala 2018 gecesinin en göz alıcı kostümü kuşkusuz Blake Lively’nin giydiği, üzerinde bulunan boncuklarının işlenmesi tam 600 saat süren yakut renkli Atelier Versace elbisesi oldu. Söylenene göre bu muhteşem elbiseyle galaya gitmek için Lively normal bir otomobil yerine bir otobüse binmek zorunda kalmış!

Giydikleriyle her zaman kendinden bahsettirmeyi başaran Rihanna Met Gala’ya Papa’nın giydiği kıyafetten esinlenen bir kostümle katıldı. Maison Margiela imzasını taşıyan kostüm özellikle başlığıyla ve verdiği mesajla çok dikkat çekti.

Hristiyanlık ve Katolik sembollerine en ince göndermeyi yapan ‘günah çıkarma kabini’ kostümüyle Cara Delevigne oldu. Dior Haute Couture imzalı bu siyah elbise, Delevigne’in yüzünü gizleyen bir başlıkla tamamlanarak temayı kusursuz bir şekilde yakaladı.

Katy Perry geceye melek kanatları takarak katıldı. Atelier Versace imzalı kostümünün elbisesi ise altın rengiyle göz aldı.

Atelier Versace’yi tercih eden bir başka ünlü ise Zendaya oldu. Jean D’Arc’ın şövalye zırhını andıran gümüş rengi elbisesiyle bir tablodan fırlamış gibi görünüyordu. Jennifer Lopez’in Balmain imzalı elbisesindeki büyük haç işlemesi Kral 1. Richard’ın kıyafetlerine gönderme yaparken Lana Del Rey’in göğsüne 7 adet kılıç saplanmış gibi görünen Gucci kostümü ise ilhamını İspanya Salamanca’daki Holy Cross Kilisesi’nde bulunan Our Lady of Sorrows heykelinden aldı.

Hadid kardeşlerin seçtikleri kostümlerse adeta birbirinin taban tabana zıttı gibiydi, Gigi Hadid’in bir melek kanadıyla süslenmiş gibi görünen Versace elbisesine karşılık Bella simsiyah lateksten bir kostümü tercih etti.

Ariana Grande, rönesans eserlerine bir gönderme yapmak yerine daha doğrudan bir yaklaşım tercih etti ve geceye Michelangelo’nun, Sistin Şapeli’ni süsleyen Kıyamet Günü adlı eserini desen olarak taşıyan Vera Wang elbisesiyle katıldı.

Aynı zamanda gecenin onur konuklarından olan Amal Clooney ise Met Gala için, geçtiğimiz aylarda İngiltere Kraliçesi II. Elizabeth’ten ödül alan İngiliz modacı Richard Quinn’i tercih etti. Çiçek desenleriyle süslü straplez üstü arkadan bakılınca upuzun kuyruklu bir elbise gibi dursa da önden bakıldığında koyu lacivert renkli yalın pantolonunu ortaya çıkararak hoş bir kontrast yarattı.


Önerilen yazılar