MAKALE

Mutfağınızdaki Mikro Bahçe

Mutfağınızdaki Mikro Bahçe

İki Türk tasarımcının imzasını taşıyan teknolojik bahçe Mizzle ile yeni gıda trendi mikro filizleri kendi mutfağınızda yetiştirebilirsiniz.

Birçok ürünün kimyasal içermesi nedeniyle günümüzde giderek daha da fazla önem kazanan sağlıklı ve organik gıdalar, beraberinde yepyeni trendleri ve teknolojileri getiriyor. Bunlardan en yenisi ise sağlık açısından çok faydalı olduğu söylenen mikro filizler. Mikro filizler aslında tanıdığımız ürünlerin mikro boyutlara sahip olan hali. Farklı bir teknikle yetiştirilen mikro filizlerin bir tutamı neredeyse bir kiloluk bir demete denk. Yemeklerin hem lezzetine hem de sunumuna büyük bir katkı yaptıkları için de artık birçok üst düzey restoranın tabaklarında kendilerine yer bulmaya başladılar.

Türk tasarımcılar Gökhan Çetinkaya ve Deniz İbanoğlu, yükselen bu trendi, başka bir organik gıda trendi olan evde sebze meyve yetiştirme ile, Mizzle adlı projelerinde bir araya getirdi. Şu anda prototip aşamasında olan Mizzle, başarılı tasarımı ve teknolojik özellikleriyle dünyanın en prestijli tasarım ödüllerinden IF Design Talent’ın da sahibi oldu.

Mutfağınızda kendi mikro filizlerinizi yetiştirip ardından bunları en taze halleriyle tüketebilmenizi sağlayan bu minicik bahçe üç farklı bölümden oluşuyor. Karanlık ve nemli olan ilk bölümünde çimlenme işlemi gerçekleşiyor. Diğer ikisinde ise çimlenen tohumlar büyüyüp mikro filizlere dönüşüyor.

Cihazın özel tepsisine havadaki nemi toplayabilen aeroponik bir ped yerleştiriliyor, çimlenecek tohumlar bu pedde yer alıyor. Önce karanlık bölümde çimlenen tohumlar ikinci bölüme alınarak hem gün ışığı hem de Mizzle’ın LED ışıklarıyla biraz daha büyüyorlar. Ardından toplamaya hazır hale gelene kadar son bölümde büyümeye devam ediyorlar. Mikro filizler Mizzle’ın sensörleri sayesinde otomatik olarak sulanıyor. Bir peddeki tohumlar ikinci bölmeye geçtiğinde ilk bölüme başka bir ped yerleştirerek kesintisiz bir yetiştirme döngüsü elde edebiliyorsunuz.

Mikrofilizler türüne göre sekiz ile on beş gün içinde toplanmaya hazır hale geliyor. Ürünlerinizin büyüme durumunu ve su tankındaki su seviyesini bir mobil uygulama üzerinden takip edebiliyorsunuz. Uygulamada ayrıca farklı mikro filiz türleriyle ilgili bilgiler ve bunları kullanarak hazırlayabileceğiniz tarifler bulunuyor.

Yemeklerinizi taptaze yeşilliklerle süslemenizi sağlayan Mizzle ile kendi filizlerinizi hem kolay hem de eğlenceli bir biçimde yetiştirmeniz mümkün. Şimdilik satışta olmasa da bu ödüllü tasarımı çok yakın gelecekte sağlıklı mutfaklarda görmeye başlayabiliriz.


Önerilen yazılar