Narsist Müze

Selfie çağını kutlayan müzedeki onlarca ekrandan kendinizi doya doya seyredebilirsiniz!

Günümüzde sosyal medyanın, özellikle de Instagram’ın bir çeşit kendini sergileme eylemine dönüştüğü açık. Brezilya’nın Sao Paula şehrinde açılan Museum of Me de tam bu noktaya parmak basıyor ve tüm ziyeretçilerine tamamen kişiselleştirilmiş bir deneyim sunuyor.

Fiziksel dünyada dijital hayaller üreten Cactus isimli yaratıcı ajans Museum of Me’yi farklı boyut ve çözünürlüklerde kırk sekiz adet ekran, ayna paneller ve ışık kutularıyla donatmış. Tabii ekranların ardında bir de yapay zeka bulunuyor. Serginin girişindeki ekrana Instagram kullanıcı adınızı giriyorsunuz, ardından yapay zeka sizin dijital dünyadaki profilinizi inceliyor ve bir dizi algoritma sayesinde bunu, alıntılarla beraber ekranlara yansıtıyor. Instagram profilinizi renkler, sesler, aninasyonlar, yorum ve emojilerle birlikte kişisel bir kolaj gibi önünüze sunarak Black Mirror dizisinde gördüklerimize benzer bir ortam oluşturuyor.

İki dakika süren bu gösteri, sergideki aynalarla da bütünleştiğinde bir kaleydoskop etkisi yaratıyor.

Cactus’ün kurucularından Noah Waxman, teknolojideki ilerlemelerin yaşama biçimizi değiştirdiğini söylüyor. “Son yirmi yılda iki icat ortaya çıktı: akıllı telefonlar ve sosyal ağlar. Museum of Me ile bu teknolojik gelişmelerin neticesinde insan kimliğinde meydana gelen değişiklikleri canlandıran bir sanat yapmak istedik,” diyor.

Museum of Me’de dijital kimliğiniz ve gerçek hayattaki kimliğinizin arasındaki ilişkinin, benzerlik ve farklılıklarının kavrayabiliyor, böylece kendinize objektif bir bakışla da bakabilmiş oluyorsunuz.


Önerilen yazılar