Otomobillerin Modern Tarihi

Dönemlerinin ruhunu yansıtan tasarımlarıyla bir tarih dersi niteliği taşıyan otomobiller modern sanat müzelerine konuk oluyor.

Otomobiller de elbette birer sanat eseri olabilir. Bunun kanıtı ise ABD’nin önde gelen iki modern sanat müzesinin sergileri. New York Modern Sanat Müzesi (MoMA) ile Detroit Sanat Enstitüsü’nün sergileri, 20.yüzyılın en ikonik objelerinden biri olan otomobilleri ve etraflarındaki yaşam ile birbirlerini nasıl şekillendirdiklerini gözler önüne seriyor.

Ev sahipliği yaptığı büyük otomobil fabrikaları nedeniyle dünyanın otomotiv başkenti ya da “Motor City” olarak anılan Detroit’teki sergide 1950’den günümüze dek şehirde üretilmiş bir düzine otomobil görülebiliyor. Detroit Style: Car Design in the Motor City, 1950–2020 adlı serginin küratörü Ben Colman, 70 yıllık bir süre zarfından sadece 12 adet model seçmenin çok zor olduğunu söylerken amaçlarının Detroit’in otomotiv sektörünün ansiklopedik tarihini anlatmak değil, en ilham verici araçları ve en önemli anları sergilemek olduğunu belirtiyor.

Sergide hem üretime geçmiş hem de konsept olarak kalmış otomobiller görülebiliyor. Bir yüzgece benzeyen kuyruk kanadıyla, 1958’den gelen bir konsept araç olan General Motors Firebird III ve yine bir başka konsept otomobil olan, sıfır çıkıntılı aerodinamik hatlarıyla bir kurşunu andıran 1983 yapımı Ford Probe IV gibi modeller, geçen yılların otomobil tasarımlarına nasıl etki ettiğini kusursuzca anlatıyor.

Açılışı önümüzdeki yıl Temmuz ayına ertelense de, MoMA’daki Automania isimli sergi de şimdiden otomobil tutkunlarını heyecanlandıracak kadar iddialı. Bu sergi insanların otomobillere karşı hissettiği takıntı derecesindeki duyguları merceğine alıyor. Örneğin sergi ziyaretçilerini ilk karşılayan eserlerden biri Picasso’nun 1951 tarihli eseri Baboon ve Young olacak. Bu heykeldeki babunun kafası, sanatçının oğluna ait maket arabadan yola çıkarak şekillendirilmiş. MoMA’daki sergide basit pistonlar da bulunuyor, otomobil odaklı farklı eserler de…

Andy Warhol’un bir gazetede çıkan trafik kazası fotoğraflarından yola çıkarak yarattığı Orange Car Crash Fourteen Times adlı eseri de bunlardan biri. Automania’da, Volkswagen Beetle ve Ferrari Formula 1 aracı gibi MoMA’nın otomboil koleksiyonundan seçilmiş dokuz ikonik model de yer alacak ve bunlar müzenin heykel bahçesinde sergilenecek.


Önerilen yazılar