MAKALE

Otomobillerin Zarafet Yarışı

Otomobillerin Zarafet Yarışı

Dünyanın en iyi otomobillerinin yaz randevusu Chantilly Şatosu’nun eşsiz fonunda gerçekleşti.

Otomobil tutkunlarının favori etkinliklerinden Chantilly Arts & Elegance geçtiğimiz hafta, beşinci yılında, 18 bin ziyaretçiyi ve 100’den fazla otomobili ağırladı. Etkinlikte konsept arabalardan en klasik araçlara ve günümüz otomotiv dünyasının parlayan yıldızlarına kadar her dönemden, her tarzdan otomobil bulunuyordu. Aralarından bazıları ilk kez sergilenen bu zengin otomobil seçkisi ziyaretçilerine kendilerini sanki pastoral bir otomobil müzesindeymiş gibi hissettirdi.

Richard Mille’in sponsorluğunda gerçekleşen Chantilly Arts & Elegance’ın ardında yatan fikir aslında 1920’lerde Fransa’da düzenlenen Concours d’Elegance’ı, yani Zarafet Yarışması’nı yeniden canlandırmaktı. Böylece ortaya çıkan bu iki günlük özel etkinliğin ilk günü bir geçit töreni ve bir de otomobil yarışıyla başladı. Chantilly Arts & Elegance Turu’nda Concours d’Etat gösterisinde yarışacak araçların sahipleri direksiyon başına geçti ve bölgenin sık ormanlarının içinden, tarihi yapıların önünden geçerek 100 kilometrelik bir tur attı.

Ardından Mortefontaine pisti, Supercars Rally için dünyanın en istisnai otomobillerinin yarıştığı bir oyun sahasına dönüştü. Bu özel yarışta sınırlı sayıda üretilen ve olağandışı performansa sahip spor otomobiller piste çıktı.

Etkinliğin son günü ise Concours d’Elegance ile başladı. Chantilly Şatosu’nun özenle biçilmiş çimlerinde tüm zamanların en şahane otomobil konseptleri sergilendi. Aston Martin, BMW, Bugatti, DS, Honda, Lexus, McLaren, Renault ve Volkswagen’in rekabet ettiği bu çok özel yarışmada otomobillerin her biri, bir moda tasarımcısıyla eşleştiridi. Bugatti’nin ‘Siyah Arabası’ Max Mara ile, Honda E Prototipi Yohji Yamamoto ile eşleşirken, yarışmanın büyük ödülü alan McLaren Speedtail ise Paule Ka ile eşleşti ve ‘podyuma’ o modaevinin tasarımını taşıyan bir modelle birlikte çıktı. Concours d’Elegance’ta Volkswagen’in ID. Buggy modeli ise izleyicilerin seçimi oldu.

Chantilly Arts & Elegance’ın ikinci yarışması Concours d’Etat’da ise, farklı sınıf ve dönemlerden, farklı nadirlik seviyelerinden 130 araç çeşitli kriterlere göre değerlendirildi. Bu yıl otomobillerin üretim yılları 1913’ten 2015’e dek uzanırken yarışan otomobiller arasında bulunan Delaunay-Belleville Coupé de Ville ve McLaren 650 S GT3 gibi modeller, otomotiv tarihinin kilometre taşlarını katılımcıların gözlerinin önüne serdi. Concours d’Etat’da şovun en iyileri savaş öncesi dönem için Bentley’in 1931 yapımı 8 litrelik Coupé’si olurken savaş sonrası dönem için büyük ödülü 1948’de üretilen Talbot T26 kazandı.

Etkinliğin beşinci yılı, aynı zamanda bir çok önemli yıl dönümüne de sahne oldu. Bentley ve Bugatti’nin 100’üncü yılı, ikonik Porsche 917’nin 50’inci yılı, Pagani Zonda’nın 20’inci yılı gibi yıl dönümleri bu yıla damgalarını vurdu.


Önerilen yazılar