Performans İçin Tasarlandı

Motor sporları teknolojisinden sonuna kadar yararlanılarak üretilen yeni performans canavarı: Porsche 911 GT3 RS.

Porsche’nin maksimum performans için özel olarak ürettiği Yeni Porsche 911 GT3 RS geçtiğimiz günlerde, yüksek performanslı karakterine uyan pist üzerindeki fotoğrafları eşliğinde tanıtıldı. Porsche’nin motor sporları DNA’sına sahip ve birçok özelliğin ilk kez kullanıldığı bu yeni modeli, aerodinamiği, kokpitten ayarlanabilen süspansiyonu ve 525 PS güç oluşturan geliştirilmiş motoruyla dikkatleri üzerine çekti.

Otomobilin sunduğu bu yüksek performans artışının temelini, ilk olarak Le Mans’ı kazanan 911 RSR modeli ve ardından 911 GT3 R modelinde hayata geçirilen merkezi radyatör konsepti oluşturuyor. Otomobilin önünde bulunan radyatör sayesinde yan taraflarda açılan alanlar, aktif aerodinamik unsurların eklenmesine de olanak sağlamış.

Ayrıca bu yeni modelle birlikte ilk kez bir seri üretim Porsche modeline pistin düz bölümlerinde düşük sürtünme ve daha yüksek hız elde etmek için kanatların belirli bir çalışma aralığında tek düğmeye basılarak düzleştirilmesini sağlayan DRS sistemi dahil edilmiş. Yeni 911 GT3 RS modelinin bir başka işlevsel aerodinamik unsuru da sabit bir ana kanat ve hidrolik olarak ayarlanabilen bir üst kanat elemanından oluşan arka kanadı. Baştan sona hafif bir yapıya sahip olan araç, yoğun karbon fiber takviyeli polimer (CFRP) kullanımı gibi bir dizi hafif üretim önlemi sayesinde yalnızca 1.450 kg ağırlığında.

Trafiğe uygun yüksek performanslı spor otomobilin 4.0 litrelik yüksek devirli atmosferik motor, 911 GT3’e kıyasla daha da optimize edilerek gücün 386 kW’a (525 PS) çıkarılması sağlanmış. 911 GT3 RS sıfırdan 100 km/s hıza 3,2 saniyede çıkıyor ve yedinci viteste 296 km/s azami hıza ulaşabiliyor.

911 GT3 RS’nin Normal, Spor ve Pist olmak üzere üç sürüş modu bulunuyor. Pist modunda temel ayarlar ayrı ayrı düzenlenebiliyor. Ayrıca otomobil, 911 GT3’ten aşina olduğumuz pist ekranına da sahip. Sürücü, bir düğmeye dokunarak iki adet yedi inçlik yan ekrandaki dijital göstergeleri yalnızca temel bilgilere indirgeyebiliyor.

İç mekana baktığımızda siyah deri, Racetex ve karbon dokuma kaplamalarla sade ve sportif ambiyans görebiliyoruz. Porsche ayrıca, İsviçre’de bulunan kendi saat üretim tesisinde maksimum hassasiyetin her şeyden önemli olduğu motor sporları zihniyetinden ilham alarak 911 GT3 RS kronografı geliştirdi ve bu özel saat, otomobilin şanslı sahiplerine ayrıldı.


Önerilen yazılar