Pop Kültürüne Moschino Yorumu

Moda dünyasının 90’lar özlemi bitmek bilmiyor! Bunun en son örneği ise H&M’le işbirliği yapan Moschino’nun kapsül koleksiyonu.

Geçtiğimiz Nisan ayında bizzat modacı Jeremy Scott’un yakın arkadaşı Gigi Hadid tarafından duyurulan, H&M ve Moschino işbirliğinden doğan koleksiyonun üzerindeki sır perdesi sonunda kalktı. Perdenin arkasındansa, İtalyan modaevinin kreatif direktörü Scott’u takip edenler için şaşırtıcı olmayacak bir şekilde, capcanlı bir pop kültür partisi ortaya çıktı!

İsveçli hazır giyim markası H&M son dört yıldır lüks moda markaları ile işbirliği yapıyor ve ortaya herkesin erişebileceği kapsül koleksiyonlar çıkıyor. Balmain, Kenzo ve Erdem’in ardından, bu yıl satışa sunulacak koleksiyonda ise Moschino’nun imzası bulunuyor.

Her ne kadar lüks bir moda markasının başında olsa da Scott ‘herkesi’ giydirmek için sabırsızlanan bir tasarımcı. Bu nedenle H&M’den işbirliği teklifini aldığında hiç düşünmeden evet cevabını vermiş. “Tasarım yaparken aklımda hep arkadaşlarım olur,” diyen Scott, koleksiyonun geçtiğimiz günlerde yayınlanan lookbook’unda da model olarak yakın dostlarını ve ailesini giydirmiş.

Kasım’da dünya çapında satışı başlayacak MOSCHINO [tv] H&M her kesimi (hatta patili dostlarımızı bile!) kucaklayan, sevgiyi, çeşitliliği ve pozitifliği merkeze alan bir koleksiyon. Eğlenceli, yaratıcı ve enerjik…

Koleksiyondaki tasarımlara baktığımızda ise, sanki 80 ya da 90’lı yıllarda, televizyonun karşısında oturuyormuş gibi bir hisse kapılıyoruz. Denim tulumlar, düşük belli bol pantolonlar, şişme montlar, eşofman takımları, sweatshirt’ler ve sahte kürkler koleksiyonun genel hatlarını oluşturuyor. Pop kültüre yapılan göndermelerse MTV logoları, Mickey Mouse ve Donald Duck gibi ikonik çizgi karakterlerle yapılmış. Kalın altın zincirler, gösterişli küpeler rap kültürünü hatırlatırken, asma kilit şeklindeki çantalar ise punk’a göz kırpıyor.

Çeşitliliğe olan övgüsü, sokak modasından aldığı enerjisi ve eğlenceli vurgularıyla MOSCHINO [tv] H&M koleksiyonu hazır giyim ile yüksek modanın dinamik ve sıra dışı bir buluşması niteliğinde.


Önerilen yazılar