Prada, Vegas’ın Neon Ormanında

İki gizemli kadının karanlık geceyi solgun ışıklarıyla aydınlatan neonların altında buluşması Prada’nın 2018 sonbahar kış koleksiyonu için çektiği kısa filmde.

Çölün ortasında bir neon ormanı gibi yükselen şehir Las Vegas’ın dünyada başka hiçbir yere benzemeyen atmosferi, Prada’nın yaratıcı dokunuşuyla gizemli bir kısa filmin fonunu oluşturdu. Üstü açık arabasıyla şehre yaklaşan kahramanı, model Amanda Murhpy canlandırırken American Horror Story’den tanıdığımız başarılı aktris Sarah Paulson’u ise onu farklı karakterlere bürünerek takip eden diğer kadın rolünde izliyoruz.

Filmde Sonbahar & Kış 2018 koleksiyonunun tasarım dilini Amerika’ya özgü imgeler eşliğinde izliyor, karanlık çölün ortasındaki neon vahası Las Vegas’ı bu iki kadın ile birlikte keşfediyoruz. Ürkütücü bir müzik, esrarengiz bakışmalar ve elbette Prada’nın neon detaylı tasarımları Willy Vanderperre’in yönetmeliğini yaptığı dört dakikalık filmde bir arada. İkonik beyaz elbisesini giymiş ve neredeyse tehditkar bir şekilde üzerimize doğru yürüyen Marilyn Monroe ordusu, pırıltılı kostümleriyle show-girl’ler ve 50’lere selam duran billboard’lar da bu tuhaf atmosferi tamamlamış. Paulson’un büründüğü farklı karakterler ise Prada’nın içlerinde yaşayan farklı kimlikleri moda aracılığıyla dışa vurmaları için kadınlara cesaret verişini simgeler nitelikte.

Aynı koleksiyonun fotoğrafları da neonların hülyalı pırıltıları altında gerçekleştirildi. Bir Las Vegas gecesinde en az neonlar kadar dikkat çeken Amanda Murhpy ve üzerinde taşıdığı Prada imzalı tasarımlar, halihazırda hayallerden çıkmış gibi görünen şehri daha da gerçekdışı kılmış. Tabii bunda objektifin ardında, fimin de yönetmeni olan Vanderperre’in usta gözlerinin bulunmasının büyük bir payı var. Fotoğrafların merkezindeki Murhpy, şehrin ışıltılı silüetinin önündeki kendinden emin duruşuyla bu rüyaya meydan okuyup kontrolü elinde tutan kadın imajını sergiledi. Floresan pembeler, kırmızılar ve turuncular karanlık gökyüzüyle kontrast yaratırken Murphy de bu ışıltıların arasında şehrin simgelerinden bir başkası gibi durup adeta Las Vegas ruhuyla bütünleşti.


Önerilen yazılar