Bu Saat Bir Oyun Değil!

Jacob & Co ve graffiti sanatçısı Alec Monopoly’nin işbirliğinden doğan renkli, hareketli ve elbette çok ayrıcalıklı yeni bir Astronomia…

Altında Jacob & Co imzası olan bir saatten asla sade bir tasarım bekleyemeyiz. Buna rağmen markanın en yenisi Astronomia Alec Monopoly’i görmek bizi yine de şaşırttı. Bu yeni lüks saat modeli ilhamını dünyanın en ünlü kutu oyunlarından biri olan Monopoly’den alıyor ve bileklere fazlasıyla renk ve hareket getiriyor.

Jacob & Co, bu saatin tasarımı için New York’lu dünyaca ünlü sokak sanatçısı Alec Monopoly ile birlikte çalışmış. Bunun sebebi ise, sanatçının adından da anlaşılacağı gibi, eserlerinde oyunun ana karakteri Mr. Monopoly’e sık sık yer vermesi. Astronomia Alec Monopoly de safir kristal kubbesinin altında Mr. Monopoly’nin renkli versiyonlarına ev sahipliği yapıyor. Yıldızlı bir gece gökyüzünü andıran siyah kadranının üzerinde tourbillon mekanizmasından güç alan dört kollu dikey bir hareket yer alıyor. Bir kolun ucunda 60 saniyede bir tur yapan bir yerküre, onun karşısında ise aynı hızda dönen 1 karatlık bir elmas var. Çift akslı tourbillon ile zaman göstergesi de diğer iki kolun üzerinde karşı karşıya duruyor. Saatin 18 karatlık altın kasasında tüm bu ustalık eseri hareketlerin rahatça izlenebilmesi için dört adet de pencere bulunuyor.

Sanatçı, 60 saatlik bir güç rezervine sahip olan saatin kasasında yer alan dört karakteri çizdikten sonra dijital ortama aktarmış ardından saatin kasasına hareketi bozmayacak şekilde yerleştirilebilmeleri için özenle boyutlandırmış. Ardından figürler elle yontulmuş ve boyanmış.

Alec Monopoly, gençliğinin rengarenk çizgi karakterlerinin böyle zamansız bir saatte, küçük ama anlamlı bir biçimde yer almasından dolayı büyük bir heyecan duyduğunu söylüyor. Elbette böyle bir saatin fiyat etiketindeki sayı da epey büyük. Astronomia Alec Monopoly’den edinmek isteyenlerin 600 bin dolar gibi bir miktarı ödemeyi göze alması gerekiyor.

 


Önerilen yazılar