Bu Saat Maceraya Hazır!

Richard Mille’in Sylvester Stallone’dan esinlenerek tasarladığı bu özel saatin maceracı yetenekleriyle tanışmaya hazır mısınız?

Richard Mille, Fransız kurucusunun kendi adını taşıyan, 1999 yılında kurulmuş, menşei Les Breuleux-İsviçre olan lüks bir saat markası. Ülkemizdeki ilk butiklerini ise Nişantaşı St.Regis Hotel‘in giriş katında bu yıl içinde açtılar.

Seyahat için gittiğim Singapur-Marina Bay Sands Otel’de Richard Mille’in Singapur’daki üç butiğinden birine denk geldiğim zaman, “Kendi ülkemde hiçbir zaman bu butiği göremeyeceğim herhalde,” diye iç çektiğimi anımsıyorum. Özellikle Türkiye’deki döviz kurunu ve son zamanlarda kapanan butikleri düşününce… Fakat tatil dönüşünde, Patek Philippe ve Audemars Piguet butiklerinin yanında, henüz açılmamış ama ilanları ve tabelası asılmış bir Richard Mille mağazası görünce son derece şaşırmıştım.

Markanın, özellikle de ülkemizde, ciddi fanatikleri ve sevenleri olduğunu biliyordum, fakat açıkçası potansiyel müşterileri olabileceğini düşünerek bir butik açmalarını beklemiyordum. Çünkü, üst segment saat satın alan ciddi koleksiyonerlerden şu tarz yorumlar duyuyordum, “Asla bir Richard Mille saat almam,” veya “Richard Mille bir saatim vardı ama sattım,” gibi… Saat sektöründeki fiyat segmenti düşünüldüğünde gerçekten de markaya karşı böyle bir görüş vardı. Diğer lüks markalar ele alındığında Richard Mille’in bu fiyat aralığındaki varlığı sorgulanıyordu. İkinci eli sahibine değer kaybettiriyor deniliyordu. Çok da uzak bir geçmiş için de geçerli değildi bu durum, hele ki markanın 1999’da kurulmuş genç bir marka olduğunu düşünürsek…

Ancak Richard Mille bu görüşü tamamen tersine çevirdi, hatta şu an Trending Topic markaların başında diyebiliriz. Arap prenslerinden İngiliz Ed Sheeran gibi ünlü şarkıcılara, futbolculardan Hollywood aktörlerine kadar özel bir kitleye hitap ediyor, üstelik “spor görünümlü” olduğu halde! “Spor görünümlü” kısmını özellikle vurguluyorum, çünkü bu zamana kadar bu fiyat segmentinde tercih edilen saatlerin neredeyse tamamı klasik görünümlü saatlerdi. Richard Mille, bu kuralı da yıkmış oldu.

Hollywood aktörleri demişken, maskülen kasa tasarımlarıyla göz önünde bulunan Richard Mille’in ünlü oyuncu, kalem ve saat koleksiyoneri Sylvester Stallone ile de bir işbirliği yapması makul karşılandı. Sonuç olarak, bol aksiyon ve macera içeren RM 25-01 Tourbillon Adventure Sylvester Stallone isimli model doğmuş oldu.

Modelin sol tarafında konumlandırılmış, saat 8 yönündeki butonundan, saatin kronograf özelliğini başlatıp durdurabiliyor, 10 yönündeki butona basınca da sıfırlayabiliyorsunuz. Saatin 12 yönündeki gösterge ise, modelin kronometrik performansını görmenize yarıyor. Kasası, Carbon TPT (Thin Ply Technology) ve titanyumdan yapılmış, dışında ise kasayı koruyan bir de kapağı bulunuyor. 100 metreye kadar su geçirmezlik özelliğine sahip. Çift yönde dönen bezelini pusula olarak kullanılan başka bir bezel ile değiştirme imkanı da bulunuyor.

Saat 4 yönünde, üzerinde bulunduğu aletin yüzeyinin yatay olup olmadığını belirleyen ve ortadaki hava baloncuğu tam merkeze geldiğinde seviyenin artık düz olduğunu söyleyen yeşil ve sarı tonda bir su terazisi (spirit level) bulunuyor. Bu terazi saati kolunuzda tutarken, pusulaya doğru açıda bakabilmenizi sağlamak için de kullanılıyor.

Saatin içinde 5 adet su arıtım kapsülü yer alıyor. Her kapsül içilebilmesi için bir litrelik su barındırabiliyor. RM 25-01 Tourbillon Adventure Sylvester Stallone‘u piyasada sadece 20 adet gibi epey limitli bir sayıda bulabilirsiniz.

Yazar: Mert Kalafat


Önerilen yazılar