Saatler Detoksu Mu Gösteriyor?

Vücudunuz size bir şeyler anlatmaya çalışıyor olabilir… Detoks yapma zamanınızın geldiğini nasıl anlayacaksınız?

Detoks konsepti özellikle son yıllarda sürekli karşımıza çıkan bir ‘temizlik’ yöntemi. Piyasada da bulabileceğiniz birçok hazır detoks kürü bulunuyor. Peki detoks yapmanız gerekip gerekmediğini nereden anlaycaksınız? Elbette ciddi bir detoks yapacaksanız mutlaka bir beslenme uzmanı ya da doktorun danışmanlığını almalısınız, ancak bazen vücudumuz da bize bazı sinyaller vererek detoks zamanının geldiğini anlatmaya çalışıyor olabilir. Siz de bu sinyallere kulak vererek vücudunuzda bir bahar temizliği yapmanız gerektiğini anlayabilirsiniz. Aşağıda bahsedeceğimiz ve genelde günlük ufak tefek sorunlar gibi görünenlerden birkaçını yaşıyorsanız, evet, sizin için de detoks çanları çalıyor demektir. Peki nedir bu sinyaller?

Canınız Sık Sık Tatlı Çekiyorsa

Bastırılamaz tatlı krizleri yaşıyorsanız bir şeyler yolunda gitmiyor demektir. Sürekli işlenmiş gıdalarla beslenmek kan şekeri dengelerinizi alt üst edebilir. Organik ve mümkün olduğunca az işlemden geçmiş besinlere odaklanmanız, vücudunuzda eksik olan maddeleri yerine koyacaktır.

Sindirim Bozukluğu Çekiyorsanız

Bu beslenme şeklinizi değiştirmeniz gerektiğinin en önemli işareti. Bir dönem detoks yapmanız, şişklinlik, boşaltım sistemi problemleri gibi sıkıntılarınızın üstesinden gelebilir. Diğer bir deyişle detoks yaparak vücudunuzun reset düğmesine basmak için doğru zaman!

Mevsimsel Alerjileri Düzenli Olarak Yaşıyorsanız

Sinüslerinizin sindirim sisteminizin bir uzantısı olduğunu biliyor muydunuz? Eğer sindirim sisteminizde yaşayan faydalı mikroorganizmalar yeterli değilse, bu da bağışıklık sisteminizin zayıflaması anlamına geliyor. Kısacası bağışıklık sisteminizdeki zayıflık, sindirim sisteminizdeki bir soruna işaret ediyor olabilir.

Sağlıklı Besleniyor Ama Sağlıklı Hissetmiyorsanız

Tamamen sağlıklı besleniyor olmanız her şeyin yolunda gitmesini garanti etmez. Belki de belli bir süre boyunca bazı besinleri hayatınızdan çıkarmanız sindirim sisteminizi ve vücudunuz genelini bir süreliğine dinlendirecektir.

Cildiniz Berrak Değilse

Bazen vücudumuzda biriken kimyasallar ve toksinler kendini cildimizde belli eder. Vücudunuzda fazlasıyla toksin birikmişse bu, detoksla görevli organ olan karaciğerin çalışma verimini düşürür. Ayrıca terle dışarı atılan maddelerde bulunan bazı maddeler kendilerini cildimizde akne, kızarıklık ya da kaşıntı şeklinde de belli edebilir. Bunlar da size detoks zamanının geldiğini anlatıyor olabilir.

Sürekli Yorgunsanız

Hiç geçmeyen bir yorgunluğun sebebi derinlerde yatıyor olabilir. Beyniniz ve adrenalin salgılayan bezleriniz vücudunuzda biriken toksin, stres ya da farklı bir dengesizlik yüzünden iletişim sorunu yaşıyor olabilir. Bu dengesizlikleri giderecek bir detoks ise sürekli yorgunluk hissini hayatınızan çıkarmanızı sağlayacaktır.

Konsatre Olamıyorsanız

Bir şeye odaklanmakta güçlük çekmek veya hafızanızın zayıfladığını hissetmek de yine toksinlerin getirdiği negatif etkilerden biri olabilir. Detoksa başlayıp bu zararlı maddelerden kurtuldukça beyninizdeki hipotalamus bölgesinin üzerindeki stres yükü azalacak ve böylece daha net düşünmeye başlayacaksınız.

Kilo Problemi Yaşıyorsanız

Sağlıklı olmak için kilo vermek değil, kilo vermek için sağlıklı olmak gerekiyor. Bu bakış açısıyla yaklaşıp vücudunuzdaki faydalı bakterilerin sayısını artırdığınızda bu zaten, yavaş bir metabolizma gibi sorunları yavaş yavaş yok edecek ve kilo verme şansınızı yükseltecektir.

Hormonlarınız Düzensizse

Yorgunluk, adet düzensizliği ve cinsel isteksizlik gibi sorunların ardında hormonal problemler, bu sorunların arkasında ise beslenmenizde yer verdiğiniz toksinli gıdalar yatıyor olabilir. Bu zararlı gıdaları tespit edip hayatınızdan en azından belli bir süreliğine çıkarmanız, hormon dengelerinizi de iyileştirecek.

Uyku Düzeniniz Bozuksa

24 saatlik rutininizde belirli bir düzen oturtamıyorsanız, uyku düzeniniz bozuksa, bunların sebebi de az önce bahsettiğimiz hormonal problemler olmalı. Vücudunuzdaki toksin seviyelerini düşürür düşürmez, sekiz saat kesintisiz ve kaliteli bir uyku uyumakta hiç zorluk çekmeyeceksiniz.


Önerilen yazılar