MAKALE

Sadece 15 Dakika Hayatınızı Değiştirebilir

Sadece 15 Dakika Hayatınızı Değiştirebilir

Küçük değişiklikler büyük fark yaratıyor. Gününüzün yalnızca %1’ini değiştirmekle işe başlayın ve hayatınızın değişmesine tanık olun!

Hepimizin bir günü 24 saatten oluşuyor, ama kimimiz bu süreyi daha verimli kullanmayı başarırken kimimiz günün nasıl bittiğini anlamıyor. Daha da önemlisi günlük rutine kapılıp acil işleri bitirmeye ve yapılması gerekenler listesini temizlemeye odaklandığımızdan kişisel gelişimimiz, iç huzurumuz ya da sağlığımız için zaman ayırmayı unutuyoruz.

Aslında kendimiz bütün acil işlerin zamanında bitmesinden daha önemliyiz ve kendimize yaptığımız her yatırım hem kısa hem de uzun vadede hayatımıza pozitif etkiler olarak geri dönüyor. Burada çoğumuzun düştüğü yanılgı ise şu, kendimize zaman ayırmanın günümüzün büyük bir kısmını kaplayacağını sanıyoruz ve kendimizi hep “Bugün çok yoğunum, şu işlerimi bir halledeyim, belki başka bir gün,” diyerek oyalıyoruz, ama o gün neredeyse asla gelmiyor…

Oysa her günümüzün yalnızca %1’ini değiştirerek hayatınızda büyük değişiklikler yapabilme şansınız var. “Sadece %1 mi?” diye soruyorsanız küçük bir hesaplama yapalım: 24 saatin %1’i yaklaşık 15 dakika ediyor. Yani gün içinde uğraştığınız her şeyi bırakarak kendinize ayıracağınız 15 dakika… Bu minik değişiklik bütün hayatınızı değiştirecek güçte aslında. Yani zamansızlığı bahane ederek ertelediğiniz tüm aktiviteleri günde yalnızca 15 dakika yapmanız bile, tüm bir yılda 5000 dakikadan fazla bir süreyi o aktiviteye ayırmanız demek oluyor. Bu da başlangıç için hiç fena değil, ne dersiniz?

Gününüzün %1’ini ayırarak neler yapacağınız tamamen size bağlı, bu süreyi size keyif veren aktivitelere, ruhunuzun ya da bedeninizin ihtiyaç duyduklarına ya da hep öğrenmek istediğiniz ama ertelediğiniz bir hobiye ayırabilirsiniz.

Örneğin 15 dakika boyunca meditasyon yaparak günlük hayatın üzerinizde biriktirdiği stresi kovalayabilirsiniz. Uzun zamandır yazı yazmak istiyor ama nereden başlayacağınızı bilemiyorsanız, her gün kendinizi 15 dakika boyunca, ne olursa olsun yazmaya zorlayarak kaleminizin gücünü artırabilirsiniz. Spor salonuna gitmeye vaktiniz yoksa, akıllı telefonunuza indireceğiniz fitness uygulamalarında bulabileceğiniz ve evde kolayca uygulayabileceğiniz kısa süreli egzersiz programlarıyla hayatınıza hareket katabilirsiniz. Duolingo gibi online uygulamalarla her gün 15 dakika çalışarak yepyeni bir dil öğrenmeye başlayabilirsiniz. Ya da sadece bir kitabın sayfalarına gömülüp 15 dakika boyunca gerçek hayattan uzaklaşabilir, sevdiğiniz birini arayıp sesini duyabilir, sabah 15 dakika daha erken uyanarak aceleyle hazırlanmak yerine kendinize hızlı ama sağlıklı bir kahvaltı hazırlayabilirsiniz.

Bu listeyi çok daha fazla maddeyle uzatabiliriz, ama ana fikri şu, önce ertelediklerinizi gözden geçirin, sonra her gün 15 dakikanızı buna ayırarak gününüzde küçük bir değişiklik yapın ve bunun sonunda hayatınızdaki büyük değişikliklere tanık olun!


Önerilen yazılar