MAKALE

Sağlıklı Bir Kışın Reçetesi

Sağlıklı Bir Kışın Reçetesi

Kış mevsimini hem fiziksel hem de ruhsal olarak sağlıklı geçirmek için neler yapmalısınız?

Hava sıcaklıkları düşer, güneş yüzünü daha az gösterir ve gün daha hızlı geceye dönerken ister istemez ruh halimizin yaza göre daha karamsar, enerjimizin ise daha düşük olduğunu hissedebiliriz. Bu nedenle de yediklerimizden enerji alımımızı artırır ve kilo almaya daha açık oluruz. Üstelik kış mevsiminde daha kapalı havalarda ve kapalı ortamlarda vakit geçirmek hem iştah yönetimini hem de duygu durumunu olumsuz etkileyebilir. Dolayısıyla mutluluk, canlılık ve zindelik hissi veren serotonin hormonunu daha az salgılarız.

Ancak kış aylarını hem fiziksel hem ruhsal olarak daha sağlıklı geçirmek ve bu mevsimin tadını çıkarmak mümkün. Kış aylarında fiziksel sağlığımızı tehdit eden en büyük etken patojenler, yani hastalık oluşturan mikroplardır. Ancak bunlara karşı savunmasız değiliz, kışı sağlıklı geçirmek, vücut direncini artırmak ve bağışıklık sistemini kuvvetlendirmek için beslenmenizde şu tavsiyelere uyabilirsiniz.

Bol Bol Kış Sebze ve Meyvelerini Tüketin

Kış ayının meyve ve sebzelerinde bulunan antioksidanlar, vitamin ve mineraller bağışıklık fonksiyonunu artırarak kış hastalıklarına karşı savunma geliştirir. Turunçgiller, kivi, limon, brokoli, biber ve ıspanak gibi yeşil yapraklı sebzeleri C vitaminini doğal olarak almak için kullanabilirsiniz. Kışın ihtiyacınız olan vitamin, mineral ve antioksidanları aldığınızdan emin olmak için farklı renklerde meyve ve sebzeleri tüketmeyi ihmal etmeyin.

Kış Çayları İçin

Kuşburnu, adaçayı, ıhlamur, kara mürver ve nane-limon çayı gibi içimizi ısıtacak çaylara zencefil, zerdeçal, tarçın gibi baharatlar ekleyerek onların da yararlarını görebileceğiniz özel tarifler geliştirebilirsiniz.

Kilo Alımının Önüne Geçin

Havaların soğuk olması sebebiyle daha çok kapalı ortamlarda vakit geçirme ve açık hava yürüyüşlerinde azalma enerji harcamanızı azaltır. Bu durumda normal beslenmenize devam etseniz bile kilo almaya yatkınlığınız artabilir. Açık hava yürüyüşleri mümkün değilse, evde enerji harcamanızı sağlayacak egzersizler yapabilirsiniz.

Depresyon ve Strese Karşı Önlem Alın

Yazının başında da bahsettiğimiz gibi, eğer dikkat edilmezse kış mevsimi sadece fiziksel değil psikolojik etkiler de bırakabilir. Mutluluk hormonu olarak bilinen serotonini arttırmak için beslenmenizde triptofan açısından zengin olan tavuk-hindi eti, süt, peynir, yoğurt, yumurta, soya fasulyesi, fıstık ve badem gibi besinlere yer verebilirsiniz. Beslenmenizi iyileştirirken, stresinizi azaltacak ve sizi mutlu edecek hobiler edinmeyi de unutmayın.


Önerilen yazılar