Sağlıklı Yaşam İksiri Kombucha

Sağlıklı yaşamın anahtarı olduğu iddia edilen Kombucha, sıralamakla bitmeyen faydaları ile radarımıza girdi. İşte bu ilginç çayı günlük rutininize eklemeniz için 5 geçerli sebep.

Kombu Çayı, ya da daha sık duyduğumuz adıyla Kombucha, sağlığını önemseyenlerin mutlaka denemesi gereken, mucizevi bir içecek. Uzak Doğu’da binlerce yıldır tüketilen, bizim kıyılara ise yeni yeni uğrayan bu farklı çayın iyi gelmediği şey neredeyse yok. Bu sebeple ölümsüzlük iksiri olarak da adlandırılıyor. Çay, su ve şekerin, Scoby adı verilen bir çeşit simbiyotik kültür ile fermente edilmesinden ortaya çıkan içecek, fermentasyon sürecinde birçok sağlığa yararlı bakterinin üremesi sayesinde zenginleşiyor.

Oldukça az da olsa (genellikle %1’i geçmiyor) bir miktar alkol içeren Kombucha, yine de alkolsüz içecekler sınıfına giriyor. Tadı biraz ağır olduğundan, meyvelerle içimi kolaylaşıyor. Marketlerde pastörize ve çiğ olmak üzere iki farklı çeşidi bulunuyor. Uzmanlar pastörize Kombucha’yı tercih etmemizi öneriyor zira Kombucha dikkatli ve hijyenik bir şekilde hazırlanmadığında, sağlığa zararlı bakteriler de barındırabiliyor. Bu bakteriler de oldukça ciddi sağlık sorunlarına yol açabiliyor. Ancak Kombucha’nın yararlarından tam olarak faydalanabilmek için çiğ olanları tercih etmek gerekiyor. Pastörizasyon işlemi zararlı bakterilerin yanında yararlıları da öldürdürdüğünden, pastörize Kombucha’ların yararları büyük oranda azalıyor. Kısacası güvendiğiniz bir markanın çiğ Kombucha’sını alırsanız sorun yok, ancak emin olamadığınız durumlarda pastörize edilmiş olanlara yönelmenizde büyük fayda var.

İnternette bulabileceğiniz tariflerle evinizde de kolayca hazırlayabileceğiniz Kombucha’yı günde iki üç bardaktan fazla olmamak kaydı ile her gün tüketebilirsiniz. Düzenli tükettiğinizde kendinizi daha sağlıklı hissetmenizi sağlayan Kombucha, sağlığınıza şu şekillerde yarar sağlıyor:

Kombucha

Kombucha

Detoks Etkisi

Kombucha, bol miktarda antioksidan madde içeriyor. Bu antioksidanlar da özellikle karaciğerdeki toksik maddelerin temizlenmesine yardımcı oluyor. Düzenli Kombucha tüketimi, karaciğerlerinizi uzun vadede daha sağlıklı hale getiriyor.

Sindirim Sistemine Yardımcı

Mayalanma sürecinde Kombucha, bol miktarda probiyotik de üretiyor. Kefir ile eşdeğer olarak görülen Kombucha, bu probiyotikler sayesinde sindirim sistemine iyi geliyor. Ülser gibi rahatsızlıkları da azalttığı söyleniyor.

Kombucha

Kombucha

Enerjiyi Artırıyor

Kombucha’yı enerjinizi artıracak bir içecek olarak da tüketmeniz mümkün. Bunda Kombucha’nın içerdiği yüksek demir miktarı oldukça etkili. Çayın içinde enerjinizi artıracak miktarda kafein ve B vitamini de bulunuyor.

Bağışıklık Sistemini Güçlendiriyor

İçerdiği probiyotikler, antioksidanlar ve vitaminler sayesinde düzenli Kombucha içenlerin bağışıklık sistemi de güçleniyor. Özellikle içerdiği C vitamini sayesinde vücut gerekli dayanıklılığı kısa sürede kazanıyor.

Kombucha

Kombucha

Kansere Karşı Koruyor

Kombucha’nın içinde bulunan sakkarik asitlerin, kanser hastalığına da iyi geldiği ve kansere karşı koruduğu söyleniyor. Bu nedenle tedaviye ek olarak kanser hastalarına Kombucha içmeleri de öneriliyor.

Kombucha

Kombucha

Kombucha

Kombucha


Önerilen yazılar