MAKALE

Sağlıklı Yaşamın Yeni Gözdesi: Matcha Çayı

Sağlıklı Yaşamın Yeni Gözdesi: Matcha Çayı

Metabolizmayı hızlandıran, antioksidan etkisi ile bünyeyi temizleyen Matcha çayı, sağlığına dikkat edenlerin en yeni tercihi…

Matcha’ya çay desek de aslında kendisi tam olarak bir çay sayılmaz. Yeşil çay yapraklarının çeşitli işlemlerden geçerek toz haline getirilmesi ile elde ediliyor. Çayı demlemekteki asıl işlemlerden biri olan çay yapraklarını süzme, Matcha’da bu nedenle bulunmuyor. Yaprakların sıcak suyla bileşiminden ortaya çıkan bir özütü değil, yaprakların tamamının sindirim sisteminize dahil olduğu bir içeceği tüketiyorsunuz. Bu da yeşil çayın sağlıklı etkilerini fazlasıyla almak demek!

Matcha, tam bir metabolizma dostu olarak sağlıklı beslenmek isteyenleri yakalıyor. Matcha’nın içeriğinde bol miktarda bulunan polifenol denilen madde güçlü bir antioksidan olma özelliği taşıyor. Kalp sağlığını korumaya yardımcı oluyor ve kansere karşı vücutta koruyucu bir kalkan oluşturuyor. Matcha, aynı zamanda kan şekerini de düzenliyor ve zayıflamak isteyenlere ziyadesiyle yardımcı oluyor. Cildinizi güzelleştirip, yaşlılık etkilerini yüzünüzden silmesi de en büyük artısı!

Matcha, çay yapraklarının tamamını içerdiğinden içerisinde normal bir çaya göre üç kat daha fazla kafein bulunuyor. Ancak Matcha’daki kafein üzerinize ağırlık çöktürmeden ayık kalmanızı sağlayan cinsten. Bu da enerji sağlamak için kahve içmeyi düşünenlere çok daha sağlıklı bir alternatif sunuyor.

Matcha’nın bir diğer güzel özelliği ise, sadece içilerek tüketilmemesi. Toz halinde bulunması onu istediğiniz her türlü yemeğin ve tatlının içine ekleyebilmenize olanak sunuyor. Bu durum özellikle Matcha’nın tadını fazla ağır ve aromatik bulanlar için kurtarıcı niteliğinde. İnternette Matcha ile yapılan oldukça yaratıcı tarifleri bulabilirsiniz. Bizim favorimiz ise Matcha ile yapılan ve rengiyle de göz dolduran dondurmalar!


Önerilen yazılar