MAKALE

Sanat Galerisine Dönüşen Stockholm Metrosu

Sanat Galerisine Dönüşen Stockholm Metrosu

Bir yerden bir yere yetişmeye çalışırken, hızınızı yavaşlatıp sizi sanatın içine çeken Stockholm Metrosu, bir bilet fiyatına gezebileceğiniz, olağanüstü güzellikte bir sanat galerisi niteliğinde…

Günlük koşturmacaya hiç çaba sarf etmeden verilen ufak bir mola, bazen tüm gününüzün gidişatını değiştirebilir. Stockholm Metrosu’da sanat galerisi niteliğindeki tasarımıyla tam olarak bunu hedefliyor. “Sanatı halka daha kolay ulaştırabilmeliyiz” düşüncesiyle temelleri atılan bu proje, 1957 yılından beri devam ediyor. Toplamda 100 metro durağı olan Stockholm Metrosu’nun neredeyse tamamında çeşitli sanat eserleri sergileniyor. Bazıları ufak detaylardan ibaretken, bazı duraklarda tasarımlar durağın tamamına yayılarak, kendinizi masal diyarında gibi hissetmenizi sağlıyor.

150’den fazla sanatçının katkısının bulunduğu Stockholm Metrosu, dünyanın en uzun sanat galerisi olarak kabul ediliyor. 110 km’lik metro hattı, yer altındaki ve yer üstündeki durakları ile Stockholm’ün altını üstünü getirirken sanata doyacağınız önemli bir turistik nokta olma özelliği de taşıyor. Yaz aylarında düzenlenen turlar ile bir sanat rehberi eşliğinde Stockholm’ün modern sanat tarihine tanık olma şansınız bulunuyor. Yolunuz diğer mevsimlerde buraya düştüğünde ise, akşam vakitlerinizi değerlendirebileceğiniz, alternatif bir etkinlik olarak mutlaka listenizde bulunmalı. Nasıl bir manzarayla karşılaşacağınıza dair fikir edinmek istiyorsanız, metronun rengarenk fotoğraflarına mutlaka göz atın!


Önerilen yazılar