Sıcak Havaya Bu Gıdalarla Direnin

Sıcaklara karşı vücudunuzu içten içe güçlendirecek, sizi gün boyu daha zinde tutacak ve kaybettiğiniz suyu geri kazandıracak bu gıdalar yazın en büyük dostunuz olacak!

Yaz mevsimi tatille, denizle, güneşle ve daha birçok keyifli aktiviteyle özdeşleşse de, aslında kendimize çok dikkat etmemiz gereken bir dönem aslında. Kışın soğuğundan ve salgın hastalıklarından kendimizi korumayı ihmal etmiyor, vitaminlerle vücudumuzu destekliyoruz. Peki ya yazın? Eğer siz de yazın kendinizi sık sık bitkin hissediyorsanız beslenmenizde mevsime göre değişiklikler yapmanızın zamanı gelmiş demektir.

Bu gıdalar sayesinde yazın yaşayacağınız su kaybını daha aza indirebilir ve gerekli vitaminlerle sıcağa karşı daha iyi direnebilirsiniz.

Salatalık

Yazın günde en az 2 litre su içmek gerektiğini biliyoruz, ancak yaşadığımız yoğun su kaybını yediğimiz sebze ve meyvelerle de desteklememiz gerekli. Salatalık içerdiği yüksek orandaki su ile bunu sağlayan en önemli gıdalardan biri.

Karpuz

Tıpkı salatalık gibi karpuz da bol su içeren bir gıda. Bu yoğun su kaynağı meyve sizi serin tutacak ve su kaybetmenizi engelleyecek. Ayrıca karpuz likopen içerdiğinden cilt hücrelerinizi güneşin verdiği hasardan da koruyacak.

Yoğurt

Yüksek kalsiyum, protein içeriği, aynı zamanda düşük kalori miktarıyla yoğurt yaz günleri için ideal bir besin. Protein açlık hissini bastırarak zararlı abur cuburlara yönelmenizi engelliyor. Öte yandan içerdiği probiyotiklerle sindirim sisteminizin sağlığını da garantiliyor. Gün içindeki su tüketiminizi artırmak için yoğurdu suyla karıştırıp ayran olarak da tüketebilirsiniz.

Yeşil Çay

Su kaybetme hızınızı düşürmek için su dışında yeşil çaya da yönelebilirsiniz. Yeşil çayın ayrıca kolesterolü düşürme, kanser ve kalp hastalıkları riskini azaltma gibi faydaları da bulunuyor. Eğer sıcak bir yaz günü sıcak bir içecek yudumlamak istemiyorsanız, yeşil çayı buzlu da tüketebilirsiniz.

Yeşil Yapraklı Sebzeler

Kale ve ıspanak gibi sebzelerin içeriğinde bulunan karoten maddesi vücudumuz tarafından A vitaminine dönüştürülüyor. A vitamini ise cildi güneşin zararlarından koruyan bir madde. UV ışınlarına olan hassasiyeti düşürüyor, kuru ve pul pul dökülen cildi onarıyor. Burada işin püf noktası bu yeşil yapraklı sebzeleri çiğ tüketmek.

Çilek ve Yaban Mersini

Çilek ve yaban mersini hastalıklarla savaşan flavonoid içermelerin yanı sıra cilde kan akışını hızlandırarak ışığa olan hassasiyeti düşürüyor. Böylece cildin görünümü, yapısı ve dokusu iyileşiyor. Bu da bol bol güneş altında bulunduğumuz yaz günleri için iyi bir koruma sağlıyor.

Kuru Yemiş

Badem, kaju ve fıstık size kolesterol seviyesini dengeleyen gerekli doymamış yağları kazandıracak. Ceviz de içerdiği Omega 3 ile yazın daha sık yaşadığımız konsantrasyon bozuklukları ve dikkatsizlik gibi sorunları ortadan kaldıracak. Hem de yemişler tok kalmayı sağladığından formda bir yaz geçirmek için de birebir.


Önerilen yazılar