Sinemanın Zirvesi Evinizde

Dünyanın önde gelen 20 film festivali bir araya gelip evinize misafir olacak!

COVID-19 salgını nedeniyle birçok etkinlik ertelenir ya da iptal edilirken bunun bazen bize ayrıcalıklı bir yansıması da olabiliyor. Cannes, Venedik ve Sundance gibi, dünyanın önde gelen film festivallerine katılma şansı birçoğumuz için çok düşük. Ancak koronavirüs salgını nedeniyle yapılamayan ya da ertelenen bu festivaller artık evimizden, üstelik ücretsiz olarak katılabileceğimiz bir etkinliğe dönüştü.

We Are One: A Global Film Festival adıyla Youtube’dan yayınlanacak olan bu dev film festivalinde dünyanın en önemli 20 film festivali bir araya gelecek. Cannes, Venedik, Sundance, Berlin, Londra, Tribeca ve New York bunlardan sadece birkaçı…. 29 Mayıs ile 7 Haziran boyunca youtube.com/weareone kanalından yayınlanacak.

Her katılımcı festivalin yayınlayacağı filmleri kendinin belirleyeceği festivalin programı henüz netleşmedi, ancak genel hatlarıyla bu festivalde uzun ve kısa metrajlı filmleri, belgeselleri ve çeşitli söyleşileri izleyebileceğiz.

We Are One’ın bir diğer güzelliği ise ücretsiz olmasına ve herhangi bir reklam içermemesine rağmen izleyicilerin COVID-19 mücadelesi için çevrimiçi olarak bağış yapabilecek olması. Bağışlanan bu paralar da başta Dünya Sağlık Örgütü olmak üzere, çeşitli kuruluşlara aktarılacak.

Bu sanal festival 20 ayrı festivali buluşturup sinema sanatını evinize getirecek, ancak bu yeni nesil festival deneyimi fiziksel festivallerin önüne en azından şimdilik geçmeyecek. Örneğin bu yıl iki defa ertlenmesine rağmen Cannes Film Festivali’nin sanal olarak gerçekleşmeyeceği duyuruldu; normal şartlarda Eylül’de gerçekleşen Venedik Film Festivali’ninse halen planlanan tarihlerinde gerçekleşmesi ön görülüyor.


Önerilen yazılar