MAKALE

Sıradışı Bir Modacı Tory Burch

Sıradışı Bir Modacı Tory Burch

38 yaşında kendi markasını yaratan ve kısa sürede dünyanın en güçlü ve başarılı isimlerinden biri olmayı başaran sıradışı bir kadının öyküsü…

Amerikalı moda tasarımcısı Tory Burch, New York jet sosyetesinin en parlak simalarından, 49 yaşında, üç çocuklu, son derece bakımlı, doğal ve mütevazı bir kadın. Varlıklı eşinden ayrıldıktan sonra paylaşılan mal varlığıyla rahat bir yaşam sürmektense, çalışma hayatının zorluklarını seçtiği için çevresi tarafından özellikle sempati topladığı söyleniyor.

Türk kadınları son zamanlarda Tory Burch markalı çantaları, cüzdanları ve ayakkabıları hayranlıkla taşıyor. Özellikle Burch armalı babetler, tüm dünyada revaçta. Tory Burch, ayrıca kadın ayakkabısı kategorisinde ülkemizde en beğenilen 10 markanın arasında yer alıyor. Gelin, markanın yaratıcısı ve tasarımcısı Tory Robinson Burch’un hikayesine daha yakından göz atalım;

Tory Burch

Tory Burch

Yugoslav asıllı bir Amerikalı

Üniversitede sanat tarihi okuyan Tory Burch, bir modacının yanında yaptığı asistanlık görevinden sonra New York Harper’s Bazaar dergisinde çalışmaya başlıyor. Ardından Ralph Lauren’e geçiyor ve markayla çalışırken ilk hazır giyim koleksiyonunu birlikte hazırladıkları Vera Wang ile tanışıyor.

Bir süre sonra Burch kendi markasını kurmaya karar veriyor ve ilk iki yıl ekibiyle birlikte evinde çalışıyor. Evde kurulan küçük atölyenin hızla dünyanın önemli markalarından birine dönüşmesinde ise tabii ki bu azimli modacının New York jet sosyetesinden olmasının yanısıra eski kocası ve bugünkü ortağı olan Chris Burch ün iş tecrübesinin de payı var.

Markanın en beğenilen ve başarılı ürünü ise Tory Burch’ün annesinin ismini verdiği “Reva” adlı babetleri. Üç oğlu ve üç üvey kızı olan modacı, maskülen tasarımlarını gerçekleştirirken oğullarından ilham aldığını söylüyor. Markanın logosu ise sadece tipik T harflerinden oluşuyormuş gibi görünse de aradaki daire Burch’un çok sevdiği egzotik Fas’ı temsil ediyor. Bu detay, aynı zamanda Burch’un mistik yönünü simgeliyor.

Burch’u geniş kitlelerin tanıması ise Oprah Winfrey’le yaptığı röportaj sonrasında gerçekleşiyor. Oprah’ın internet sitesinde yayınlanan Tory Burch röportajı, 24 saat içinde 8 milyon tık alıyor ve Burch’un yıldızı o gün tam anlamıyla parlıyor!

Burch Markasının 10. Yılını Kutladı

Geçtiğimiz yıl şubat ayında markasının 10. yılını kutlayan Tory Burch’un Amerika, Paris ve Asya ülkeleri olmak üzere dünya çapında 100’ün üstünde mağazası var. Türkiye’deki ilk Tory Burch mağazası ise 2013 yılının kasım ayında Zorlu Center’da açıldı.

Burch aynı zamanda sosyal sorumluluk projesi, “Tory Burch Foundation” ile bekar annelere yardım eli uzatarak, onların ve çocuklarının yaşamlarını daha kaliteli bir platforma taşıyor. Tory Burch markasına tutkun ünlü isimlerin başında ise Uma Thurman, Cameron Diaz, Jennifer Lopez, Hillary Swank, Paris Hilton, Hilary Duff ve Catherine Zeta-Jones geliyor.

Tory Burch’den Fas Mistizmi

Tory Burch’un 2015 – 2016 Sonbahar / Kış koleksiyonunda kullandığı duvar kilimlerinden esinlenilmiş kumaş desenleri, gümüş kakmalar, altın payetleri ve püsküller doğu coğrafyasının etnik dokusunu anlatıyordu. Burch, bu koleksiyonunda çok sevdiği Fas’ın baharat tonlarını kullandı. Giysilerdeki dökümlü kumaşların ve kravat şeklinde bağlanmış şalların havası ise yine Fas’ı hatırlatıyordu.

Defilenin ilk bölümünde gri, siyah, bej, mavi ve lacivertin binbir tonu kullanılarak tasarlanmış kıyafetler, ikinci bölümde daha çok koyu bordo ve kırmızı şarap tonlarının yanısıra çikolata kahvesi, lacivert ve krem tonlarıyla kombinlenmişti. Burch’un çanta, çizme ve botları ise 70’lerin çizgilerini yansıtıyordu ve renkler daha çok bordo ve siyah ağırlıktaydı…

Tory Burch’den Başarı Tüyoları

1. Tutkularını takip et!
2. Başkalarına kulak asma!
3. Doğru insanları doğru pozisyonlara yerleştir!
4. Güçlü ilişkiler yarat!
5. Büyük düşün!
6. Samimi ol!
7. Sabırlı ol!

Yazı: Pınar Efe