MAKALE

Skoda‘nın Köklü Geçmişi

Skoda‘nın Köklü Geçmişi

Son yıllarda model yelpazesini neredeyse tamamen yenileyip genişleten Skoda, aynı zamanda köklü geçmişinden ilham alarak geleceğini tasarlıyor.

Çek Cumhuriyeti’nin Mlada Boleslav kentinde yer alan Skoda fabrikasını ve Skoda müzesini ziyaret ettik. 120 yılı aşan tarihiyle en eski otomobil üreticilerinden biri olan Skoda, yeni modellerinde de bu ruhu koruyarak markaya yeni değerler ekliyor. Kalbi Mlada Boleslav’da atan Skoda, hem müzesi hem de dünyanın en modern üretim tesisiyle birlikte giderek daha güçlü bir global marka haline gelmiş. Radikal ve dikkat çekici modeller üretmesiyle birlikte tarihinden de her zaman ilham alan Çek marka, bu geçmişi yaşatmaya devam ediyor. Tüm dünyadan ziyaretçileri Mlada Boleslav şehrine çeken marka, adeta kendine ait bir otomobil laboratuvarıyla geçmişi ve bugünü buluşturarak, geleceğin modellerini geliştiriyor.

skodamuseum_02

1905’ten Bu Yana 12 milyondan Fazla Üretim: Mlada Boleslav Fabrikası

Çek üretici Skoda’nın “üretimdeki kalbi” olarak tanımlanan ​Mlada Boleslav fabrikası, halen bu özelliğini sürdürüyor. 100 yıldan fazla bir geçmişe sahip olan, bugüne kadar sürekli yenilenip genişletilen fabrikada, 1905 yılından bu yana 12 milyon adetten fazla araç imal edilmiş.

Markanın kurucuları Laurin ve Klement’in bisiklet üretimi yaptığı küçük bir tesis olarak hayatına başlayan Mlada Boleslav fabrikası, otomotiv endüstrisinin en önemli ve güçlü tesislerinden biri. Fabrikada 20 binin üzerinde kişi çalışırken, sürekli yatırımlarla birlikte, kapasite de katlanarak günde 1200 adede ulaşmış durumda. Volkswagen Grubu ile Skoda birlikteliğinin başladığı 1991 yılından bu yana tamamen yenilenip gelişen fabrikaya, 2012’de yapılan yatırımlarla yeni bir gövde hattı ve tam otomatik boyahane eklenirken, 2013’te yeni çevre dostu pres hattı yapılmış.
Mlada Boleslav, Skoda’nın tüm dünyadaki üretiminin “yüzde 50”sini gerçekleştiriyor. Bununla birlikte 9 saat gövde, 8 saat boya ve 4 saat son montaj işlemleri sonucunda bir aracın sıfırdan toplam üretim süreci 1 gün sürüyor. Fabrikanın üretim kapasitesi ise yıllık 600 bin araç.

skodamuseum_03

Skoda’nın Tüm Geçmişi Bir arada: Skoda Müzesi

Her geçen gün genişleyen ve farklılaştırılan Skoda Müzesi, markanın efsane modellerinden oluşan koleksiyonunun yanı sıra “Skoda Arşivi” ile de geçmişten geleceğe köprü kuruyor. 2012 yılında ciddi anlamda yenilenen ve konseptinde değişikliğe gidilen müze, sadece Çek Cumhuriyeti’ndeki ziyaretçilere değil, Google Street ile tüm dünyaya, üstelik de 7/24 açık.

1800 metrekarelik Skoda Müzesi’nde, seri üretim otomobillerden yarış araçlarına, prototiplere, motorlara, motosiklet ve bisikletlere kadar markanın tarihinde yer edinmiş 340 farklı parça bulunuyor. Bunlar arasında Skoda’nın ilk ürettiği model olan “Voiturette A”, “L&K-Skoda 110”, Skoda 860, Skoda Superb 4000 ve Skoda 1101 Tudor Cabriolet gibi otomobiller var.

Müze binası dahilinde yer alan ve 1950’lerde kurulan “Skoda Arşivi” ise, 1894’ten itibaren şirket tarihinin önemli belgelerine ev sahipliği yapıyor. Laurin ve Klement arasında şirketin kuruluşuna ilişkin imzalanmış anlaşmanın da yer aldığı arşivde, benzer tüm anlaşma ve belgeler, toplantı tutanakları, posterler, bisikletten otobüslere kadar farklı ürün ve konseptlere ilişkin teknik çizimler, dokümanlar, hatta modellere ait renk katologları bile burada arşivlenmiş.

skodamuseum_05

Skoda’nın 2018 Stratejisi

Skoda, geçmişinden ilham alarak evrimleşirken“2018 Gelişim Stratejisi” ile önemli bir atağa kalktı ve bu çerçevede her 6 ayda bir yeni veya yenilenmiş bir model sunma vaadini eksiksiz uygulamaya devam ediyor. Global satış performansını her geçen yıl artırarak son iki senedir üst üste 1 milyondan fazla otomobil teslimatı gerçekleştiren marka, gösterdiği kayda değer gelişim ile global bir oyuncu olduğunu ispat etti.

Bu başarıdaki en önemli unsurlardan biri olan “yeni model atağı”, kesintisiz devam etti. Yenilenen logo ile başlayan model atağını markanın değerlerini duygulara hitap eden tasarım unsurlarıyla birleştiren Skoda, fiyat/fayda odaklı bir marka olma özelliğinin yanına cazibeli olmayı dahil etti. Bununla birlikte Skoda yelpazesindeki araçların neredeyse tamamını yeniledi, Rapid ve Rapid Spaceback gibi ürünlerle bugüne kadar yer almadığı sınıflara da girdi ve 2017 yılında da isminin Kodiaq olacağını duyurduğu orta üst sınıf SUV modeliyle müşteri yelpazesini daha da genişletmeyi hedefliyor.

Markanın satış ve satış sonrası hizmetlerine de büyük önem veren Skoda, Türkiye’de ve dünyada müşteri memnuniyetini en çok artıran markalar arasında… Skoda, son olarak showroomlarının çehresini hızla değiştirmek amacıyla harekete geçti ve çok kısa bir süre içinde dünyada 1500’ün, Türkiye’de de 30’un üzerinde bu dönüşümü gerçekleştirerek adeta bir rekor kırdı.

skodamuseum_04 skodamuseum_07 skodamuseum_06

autopress_logo


Önerilen yazılar