Soğuğa Karşı Harekete Geçin

Hava soğuk diye sporu geri plana atmayın. Kışın egzersiz yapmak pozitif kalmanızı sağlarken bir yandan da sizi yaza hazırlayacak.

Gerçek bir spor tutkunu değilseniz kışın daha hareketsiz bir yaşama yönelmiş olabilirsiniz. Kışın ardından, havaların ısındığı baharla birlikte ise yaza fit bir vücutla girme telaşına kapılacak olmanız da yine büyük bir olasılık. Böyle yapmak yerine sporu kış boyu hayatınızdan eksik etmeyip hem fiziksel hem de ruhsal faydalarını görmek daha iyi bir tercih olmaz mı?

Üstelik uzmanlar kışın, özellikle de açık havada yapılan sporun sıcakta yapılandan daha faydalı olduğunu da belirtiyor. Öncelikle sıcak ya da nem sorunu ortadan kalktığı için, soğukta kendinizi daha enerjik hissedersiniz. Böylece soğuk havada yaptığınız egzersize daha uzun süre dayanabilir ve daha fazla kalori yakarsınız. Ayrıca kışın artan D vitamini ihtiyacınızı da bu şekilde karşılamış olursunuz. Spor bağışıklık sistemini güçlendirdiğinden kış hastalıklarına karşı güçlü bir kalkana da sahip olursunuz.

Kışın spor yapmanın yalnızca fiziksel faydalarının olmadığını, aynı zamanda psikolojinize de iyi geldiği gerçeğini unutmayın. Havanın erken kararması, güneşi fazla görmeme gibi etkenler nedeniyle üzerinizde biriken stres yükünün artması, ileri seviyelere ulaştığında depresyona kadar gidebiliyor. Bu problemlerle karşılaşma riski, hareket ettikçe salgılanması artan seratonin ve adrenalin gibi hormonlar sayesinde azalıyor, çünkü bunlar vücudun doğal mutluluk dopingleri.

Uzmanlar kışın, haftada en az üç gün olmak kaydıyla toplam 150 dakikalık egzersizler yaparak kalp ritminizi değiştirmenizi öneriyor. Bunun için en ideali açık havada hafif tempolu yürüyüş ya da koşular olacak.

Açık havada spor yaparken dikkat etmeniz gerekenler de var. Giydiklerinizin ince katlardan oluşmasına özen gösterin, böylece katmanlar arasında kalan hava sizi sıcak tutacak ayrıca ıslaklığın da doğrudan vücudunuza ulaşmasını engelleyecek. Cildinize temas eden katmanların pamuklu değil de spor için özel üretilen materyallerden olmasına da dikkat etmelisiniz. En dış katman ise mutlaka suyu ve rüzgarı minumum geçirecek bir giysi olmalı. Elbette kışın da spor yaparken sıvı tüketiminize dikkat etmelisiniz. Dilerseniz yanınıza alacağınız bir termosa doldurduğunuz bitki çayıyla içinizi ısıtabilirsiniz.

Eğer “Soğuk, yağmur ve çamur bana göre değil” diyenlerdenseniz kışın mutlaka dışarıda spor yapmanız gerekiyor gibi bir durum yok. Evde yapabileceğiniz basit egzersizler, hatta dans etmek ve temizlik yapmak bile hareket demek. Bu yüzden elinizdeki TV kumandasını bir kenara koyun ve bahaneler üretmeden kışın soğuğuna karşı hemen harekete geçin!


Önerilen yazılar