Sonbahara Sanat Dolu Bir Merhaba

Şehre dönüşle birlikte kültür sanat dünyasında da hareketlilik başladı; İstanbul Eylül ayında iki önemli etkinliğe ev sahipliği yapmaya hazırlanıyor.

Yaz aylarının rehaveti şehrin üzerinden kalkmaya başladı, tıpkı sokakların artık daha dolu olması gibi İstanbul’un sanat sahnesi de hareketlenmeye başladı. Bu Eylül ayı gerçekleşecek iki büyük etkinlikle İstanbul sezona hızlı ve dolu dolu bir başlangıç yapacak.

Bu etkinlikerden ilki çok özlediğimiz !f İstanbul Bağımsız Filmler Festivali. Geçmiş yıllarda Şubat ayında gerçekleşen film festivali bu yıl İstanbul’da 13-22 Eylül tarihleri arasında gerçekleşecek. Ardından 19-22 Eylül arasında ise İzmir ve Ankara’yı renklendirecek.

Çeşitliliğin birlikteliğinden doğan !f İstanbul Bağımsız Filmler Festivali’nin 18. yılında seyircisiyle buluşacak seçkin filmler geçtiğimiz günlerde belli oldu. Çok seslilikle büyümeyi amaç edinen !f ruhunu koruyn festival bu yıl da sinemanın en özgün örnekleri ve düzenlenecek yan etkinliklerle sinema tutkunlarını ortak bir platformda bir araya getirecek.

Festival her yıl olduğu gibi bu yıl da !f Galalar, !f Efsaneler, !f Belgeseller gibi birçok farklı seçkiyle İstanbul’un sinema perdelerine heyecan katacak.

Dünya festivallerinde büyük ses getiren uluslararası filmleri, !f seyircisi ile buluşturan !f Galalar’da Roy Andersson’un 14 yılda tamamladığı “Yaşananlar” üçlemesinin ardından çektiği ve son filmi olan “About Endlessness”, Sundance Film Festivali 2019’dan Jüri Büyük Ödülü ile dönen “The Souvenir”, Jim Jarmusch’un yönetmen koltuğunda oturduğu “The Dead Don’t Die” gibi filmleri izleyebilirsiniz.

Türk sinemasının efsanelerini ağırlayan !f Efsaneler’de ise “Tabutta Rövaşata”, “Ağır Roman”, “Eşkıya”, “C Blok” ve “Salkım Hanım’ın Taneleri” gibi efsane Türk filmleri ile Türk sinema tarihinin yakın geçmişine bir yolculuğa çıkabilirsiniz.

Dünya sinemasında iz bırakan filmleri hatırlatan !f Kült, gerçeğin yaratıcısının deneyimiyle evrildiği belgeselleriyle !f Belgesel, ilk veya ikinci yönetmenlik deneyimiyle ortaya çıkmış yepyeni hikayeleri keşfedeceğiniz Keş!f, özgür renkleri aynı çatı altında bulabileceğiniz !f Gökkuşağı ve sizi konfor alanının dışına çıkaracak !f Karanlık ve Köşeli festivalde yer alacak diğer bölümler. Festival ayrıca, !f Ulusal ve Türkiye’den Kısalar kategorilerinden oluşan yarışmalarıyla da anlatacak hikayesi olanlara kulak verecek.

Kısacası Eylül’ün üçüncü haftası sinema sanatıyla dolu dolu geçecek. Festivalin tüm detayları için gözünüz !f Istanbul’un web sitesinde olsun!

İstanbul’da Eylül’de gerçekleşecek ikinci büyük sanat olayı ise Istanbul Fringe Festival. “Alternatif”, “keşfedilmemiş”, “sınır” anlamına gelen Fringe’in hikayesi, 1947 yılında Uluslararası Edinburgh Festivali’ne misafir olarak katılan ve gösterilerini “bir kenarda” sergileyen 8 ekip ile başladı. Bu oluşum, çağdaş gösteri sanatları alanındaki en prestijli festivallerden biri olarak görülen Edinburg Fringe’e dönüştü. Fringe bu yıl ilk kez Türkiye’de düzenlenecek ve 18 – 22 Eylül tarihleri arasında hem Türkiye’den hem de dünyadan 20 ekibin tiyatro, dans ve performans disiplinlerinde üretilen alternatif işlerini şehrin iki yakasına yayılacak 12 farklı sanat alanında ağırlayacak.

Çeşitliliği ve özgünlüğü, kentin dinamiği ve çok kültürlü doğasıyla buluşturmak üzere yola çıkan Istanbul Fringe Festival dünyadaki diğer örneklere de paralel olarak disiplinlerarası birprogramı bir araya getirecek. Zengin programında tiyatro, dans ve performans gösterilerinin yanı sıra yerli ve yabancı ekiplerin vereceği workshop’lar ve partiler de bulunuyor.

Siz de vakit kaybetmeden ve biletler tükenmeden her iki festivalin de programına göz atın ve sonbahara sanatla merhaba diyin.


Önerilen yazılar