Sony’nin Büyük Sürprizi

Sony CES 2020’de bu kez bir otomobil tanıtarak herkese büyük bir sürpriz yaptı!

Elektronik devi Sony, marka tarihinde ilk defa bir otomobil tanıtarak gelecek vizyonunu gözler önüne serdi. Elektrikli bir otomobil konsepti olan Vision-S aynı zamanda Sony’nin mobilite teknolojisindeki uzmanlığını pekiştiren aynı isimli yeni girişimi Vision-S’in çatısı altında bulunuyor.

Sürücüsüz bir biçimde tasarlanmış prototip araç Sony’nin teknoloji konusundaki üstün yeteneklerini de sergiliyor. Hem iç hem de dışına yerleştirilmiş otuz üç adet sensöre sahip olan Vision-S, böylelikle yol güvenliğini garanti altına almak için farklı kaynaklardan verileri alabiliyor. Kabinindeki sensörler de ayrıca aracın içindeki kişileri ve objeleri saptayıp tanıyabiliyor. Vision-S’te ayrıca kendi kendine park edebilme, gelişmiş seyir kontrolleri ve otomatik şerit değiştirme fonksiyonları da bulunuyor.

Kabinde yer alan geniş ekranlı monitör ise hem eğlence hem de bilgi verme amaçlarıyla kullanılıyor. Ses teknolojileri konusunda uzman olan Sony, konsept otomobiline 360 derecelik bir ses sistemi yerleştirmeyi de ihmal etmemiş. Ses, her bir koltuğa ayrı ayrı yerleştirilmiş hoparlörler sayesinde son derece kapsayıcı bir hale bürünüyor.

Hem ön hem arka kısmında bulunan iki 200 kilowatt’lık motorları sayesinde Vision-S saatte 100 km hıza yaklaşık 4,5 saniyede çıkabiliyor.

Sony, hem sürücülü hem otonom şekilde kullanılabilen bu güvenli, konforlu ve güçlü aracın üretime geçip geçmeyeceği hakkında net bir açıklama yapmadı ancak bu sadece elektronik konusundaki yeteneklerini gösterme amaçlı bir konsept olarak bile kalsa etkileyici bir otomobil olduğu kesin.


Önerilen yazılar