MAKALE

Spor Motivasyonunuzu Yükseltin!

Spor Motivasyonunuzu Yükseltin!

Düzenli spor alışkanlığı edinmeniz bu önerilerle sandığınızdan çok daha kolay bir hale gelebilir!

Güçlü bir motivasyonla spora başlamak kolay olabilir, ancak günler, haftalar geçtikçe bu motivasyonunuzun giderek düştüğünün farkına varıyor olabilirsiniz. Düzenli bir egzersiz rutini oluşturmanızda, gelişiminizi görmenizde ve fitness hedeflerinize ulaşmanızda size yardımcı olabilecek bu alışkanlıklar, motivasyonunuzun hiç düşmemesini sağlayacak!

Hedef Belirleyin

Hedefinizin ne olduğu önemli değil. Daha güçlü olmak, daha fit olmak ya da kilo vermek istiyor olabilirsiniz. Bu ne olursa olsun net bir amacınızın ve hedefinizin olması size antrenmanlar sırasında rehberlik edecek. Bu hedeflerin gerçekçi olması; size kendinizi mutlu ve iyi hissettirmesi ise başlıca kurallardan.

Antrenman Şarkı Listesi Hazırlayın

Araştırmalara göre müzik dinleyerek egzersiz yapmak sizi hızlandırmaya yardımcı oluyor. Salona gitmeden önce bir müzik listesi oluşturmanız, en sevdiğiniz veya sizi en çok motive edecek parçaları eklemeniz ve o listeyi sadece spor yaparken dinlemeniz size yardımcı olacak.

Önceden Plan Yapın

Spor çantanızı bir gece önceden hazırlamak bile spor salonuna gitmenizi kolaylaştırmaya yardımcı olabilir. Sizi zorlayan, bahane yaratmanızı sağlayan etkenlerin bir listesini hazırlayın ve bunları ortadan kaldırmak için neler yapabileceğinize bir bakın. Kendinize yeni spor kıyafetleri almanuz bile onları giyeceğiniz günü iple çekmenizi sağlayacak.

Ayrıca, haftanın hangi gününde antrenman yapacağınızı bilebilmeniz için bir egzersiz planına sahip olmak, haftanızı ve egzersiz alışkanlıklarınızı yapılandırmana yardımcı olabilir.

Bir ajanda veya takvim edinip antrenmanları önceden planlayarak buraya eklemek, sadece motivasyonunuza bağlı kalmanıza değil, antrenmanlarınızı ihtiyaçlarınıza uyacak şekilde planlamanıza da yardımcı olabilir.

Örneğin, Pazartesi- bacak günü, Salı- üst vücut, Çarşamba dinlenme gibi planlayabilirsiniz. Bu şekilde planlama yaparak antrenman yapacağınız günleri bilir ve önden organize edebilirsiniz, böylece bahanelere yer kalmaz.

Sevdiğiniz Egzersizleri Programınıza Dahil Edin

Egzersiz yapmak her zaman yoğun, zorlayıcı veya sıkıcı olmak zorunda değildir! Yapmaktan zevk aldığınız şeyleri antrenmana dahil ettiğinizde spor rutininize bağlı kalmak ve bunu bir alışkanlık haline getirmek çok daha kolay olur. Örneğin, cycling dersinden hoşlanıyorsanız, neden haftada bir veya birkaç kez grup bisiklet dersine katılabilirsiniz. Bu şekilde bu egzersizi yapacağınız günü dört gözle beklersiniz!

Gelişiminizi Takip Edin

Spor salonuna gittiğinizde her defasında aynı şeyleri tekrar ediyorsanız, bir noktada motivasyonunuzun düşmesi veya sıkılmanız çok normal bir durum. İşte tam da bu nedenle ilerlemenizi, gelişiminizi fark etmeniz egzersiz alışkanlıklarınızı sürdürmenize gerçekten yardımcı olabilir. Spor salonunda gösterdiğiniz çabanın size güzel sonuçlarla döndüğünü, gücünüzün ve enerji seviyenizin arttığını, ruh halinizin daha iyi olduğunu gördüğünüzde ve kendinizi daha zinde hissettiğinizi fark ettiğinizde spora daha çok bağlanacaksınız. Düzenli sporun üzerinizde yarattığı olumlu etkileri gördükçe o zaman neden çaba göstermeye devam etmek istediğinizi anlamak da çok daha kolay olacak.


Önerilen yazılar