Strese Karşı Kokunun Gücü

Doğanın bize sunduğu mucizevi bitkilerden elde edilen aromatik yağlarla stresten nasıl uzaklaşacağınızı biliyor musunuz?

Kokunun ne denli güçlü bir duyu olduğunu hepimiz biliyoruz. Öyle ki koku iyileştirici bir etkiye bile sahip. Kokular özellikle eski Mısır ve Çin’de, yüzyıllar boyunca alternatif bir tedavi yöntemi olarak kullanıldı; günümüzde de aromaterapi halen sıkça başvurulan ve birçok doğal sağlık merkezinde uygulanan bir metot. Çeşitli bitkilerden damıtma gibi özel tekniklerle elde edilen yağ özlerini aktarlardan satın alarak siz de evinizde kendi kendinize aromaterapi uygulayabilirsiniz.

Banyo suyuna, yastığınıza ya da sıcak su dolu bir kaba bu özel yağlardan damlatma aromaterapi uygulama yöntemlerinden biri. Dilerseniz bu yağları buhurdanlık kullanarak ya da bir sprey şişesinde suyla karıştırarak yapay oda kokuları yerine tercih de edebilirsiniz.

Klinik Aromaterapist Leyla Çakır özellikle de stres ve uykusuzluk gibi sık rastlanan problemlere karşı rahatlatıcı ve etkili  çözümler sunan yağları sıralıyor.

Lavanta

Lavanta uçucu yağı, rahatlatıcı etkisi bakımından en fazla bilinen yağ. Yapılan çalışmalarda, lavanta yağı ile yapılan aromaterapinin kan basıncını düşürdüğü, beyin dalgalarında ölçülebilir değişiklikler meydana getirdiği ve sinir sistemini sakinleştirdiği ortaya çıktı.

Lavanta bu özellikleri sayesinde uykusuzluk sorununun karşısında da yanınızda. Lavanta uçucu yağının bir başka özelliği de doğum sonrası depresyonu ve kaygı bozukluğunu azaltmaya yardımcı olması.

Yuzu Limonu

Yuzu, genellikle Asya mutfağında kullanılan Asya tipi bir sarı limon meyvesi. Japonya’da yapılan araştırmaya göre, Yuzu uçucu yağının kokusu, stresi ve kaygıyı azaltarak kalp hızını sadece 10 dakika içinde yavaşlatıyor ve etkisi yarım saat sonrasına kadar devam ediyor. Bir Japon geleneği olan yuzu banyosunun kökeni 18. yüzyıla kadar uzanıyor. Stresi azaltmak için sıcak banyoda dilimlenmemiş yuzular yüzdürebilirsiniz. Yuzu limonu bulamazsanız yerine normal limon da kullanabilirsiniz.

Bergamot

Geleneksel olarak İtalyan halk tıbbında kullanılan bergamot hakkında yapılan çalışmalar gerilim ve kaygıyı azaltmakta faydalı olduğuna dair pek çok bulguyu ortaya çıkardı. Bergamot uçucu yağı kan basıncını dengeliyor, kronik ağrıları ve stresi azaltıyor. Bu yağın ayrıca antibakteriyel özellikleri de bulunuyor.

Ylang Ylang

Ylang ylang uçucu yağı, Güneydoğu Asya’da tropik bir ağacın çiçeklerinden elde edilen bir uçucu yağ. Yapılan çalışmalar Ylang Ylang aromasının sinir sistemini yatıştırdığını gösteriyor.

Misk Adaçayı

Bildiğimiz adaçayı ile akraba bir bitki olan misk adaçayı bitkisinden elde yağ ile yapılan aromaterapinin antidepresan benzeri bir etkisi olduğu gözlendi.

Yasemin

Tatlı bir aromaya sahip yasemin uçucu yağının canlandırıcı ve rahatlatıcı etkiye sahip olduğu, enerji verdiği ve depresif ruh haline iyi geldiği biliniyor.


Önerilen yazılar